• Prezident Andrej Kiska debatoval s maturantmi o ich budúcnosti

• 08.10.2018 12:12
      • Už sme si zvykli, že po vstupe do budovy nášho starého gympla nám prvý udrie do očí veľký bilbord s portrétom Andreja Kisku. Aj vďaka tomu všetci vieme, že súčasný prezident je bývalým absolventom našej školy. Ale privítať ho „naživo“ medzi nami – to je niečo mimoriadne. A my sme túto možnosť dostali, mohli sme mu podať ruku.

•

Pán prezident neprišiel na pôdu „svojej“ školy  len tak, aby si zaspomínal na časy spred tridsiatich siedmich rokov, keď tu maturoval. Tentoraz sa vrátil preto, aby sa stretol s našimi najstaršími žiakmi, štvrtákmi, v rámci projektu This is 21: Priprav sa na 21. storočie! Najskôr však nám všetkým nechal svoj podpis na bilborde so svojou podobizňou.

Na stretnutí s maturantmi sa podelil o svoj životný príbeh. O tom, ako po maturite vyštudoval vysokú školu, stal sa elektrotechnickým inžinierom, ale vo svojom odbore prakticky nepracoval. Prišlo neskutočné množstvo pádov a neúspechov, jeho to však nezlomilo. Postupne sa dostával hore, v súčasnosti je hlavou štátu. „Človek sa nikdy nesmie poddať neúspechom. Prehráva až vtedy, keď svoj boj vzdá. Každý v živote veľakrát padne, ale zakaždým musí nájsť silu na opätovný návrat na vrchol svojej životnej sínusoidy,“ prízvukoval Andrej Kiska štvrtákom.

Zdôrazňoval najmä to, aby si každý dobre vybral vysokú školu, na ktorej bude študovať. Radil nám, aby sme si nevybrali tú ľahšiu cestu, ale aby sme sa snažili docieliť aj to, čo na prvý pohľad vyzerá byť nemožné. Po jeho viac-menej      monológu sme mali možnosť opýtať sa niekoľko otázok. Opäť sme raz ukázali, že starogympláci sa nehanbia a s pánom prezidentom sme si naozaj podebatovali. A bolo to dokonca občas veselé.

Medzi otázkami sa pravdaže objavila aj politika. Žiakov zaujímal názor prezidenta na to, prečo mladí ľudia nemajú záujem voliť, ale aj to, ako bojovať proti xenofóbii. Pre každého zo zúčastnených bol tento deň určite prínosom a inšpiráciou.

A ešte čosi prezradíme. O necelé dva týždne si Andrej Kiska návštevu „svojho gympla“ zopakuje. Príde totiž na oslavy 65. výročia jej vzniku. Ale to už bude iný článok...

Simona Gorelova a Lea WIttlingerová (septima)

• Naspäť na zoznam článkov

• Vianočná Viedeň