• Aj prezident republiky oslavoval s nami jubileum

• 22.10.2018 17:15
      • Séria podujatí k jubileu vzniku našej školy vyvrcholila vo štvrtok 18. októbra 2018 podvečer veľkolepým gala programom Ratio Star Gym. V popradskom kine Tatran sa zišli nielen hostia, ktorí písali minulosť nášho „starého gympla“, ale aj súčasní žiaci a zamestnanci, ktorí tvoria jeho prítomnosť a posúvajú ho do budúcnosti. Najvzácnejším hosťom našich osláv bol terajší prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, ktorý u nás maturoval v školskom roku 1980/81.
      •      Program Ratio Star Gym je v našej škole už tradičným podujatím, na ktorom sú oceňovaní výnimoční žiaci uplynulého školského roka. Tentoraz im však ceny odovzdávali naši bývalí absolventi, ktorí sa svojimi výsledkami zviditeľnili nielen v rámci mesta či okresu, ale celého Slovenska a mnohí aj za jeho hranicami.

Najúspešnejším žiakom v predmetových olympiádach prírodovedného charakteru potriasli rukou primári z popradskej nemocnice – Petrovi Pomietlovi (kvarta) MUDr. Sylvia Dražilová, PhD. – primárka oddelenia vnútorného lekárstva, Matejovi Zámečníkovi (III.B) MUDr. Ladislav Brugoš – primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny a Štefanovi Slavkovskému (sexta)  MUDr. Tomáš Maguth – primár centrálnych operačných sál.

Najlepšej angličtinárke Slovenska, víťazke celoštátneho finále olympiády v tomto jazyku, Kataríne Krupkovej odovzdal cenu jeden z najvýznamnejších slovenských jazykovedcov, bývalý riaditeľ Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra Slovenskej akadémie vied prof. PhDr. Ivor Ripka, DrSc., ktorý bol v školskom roku 1954/55 vôbec prvým absolventom nášho gymnázia.

Emme Barilovej (septima), Linde Gallovej (sexta) a Kataríne Závackej (kvinta), ktoré sa po prvenstve na celoslovenskej súťaži v dramatizácii textov v cudzom  jazyku Jazykový kvet stali víťazkami kategórie divadla, blahoželal herec Slovenského národného divadla Mgr. art. Ján Gallovič.

Najlepšia speváčka starého gympla Lenka Šlosáriková (IV.D), druhá z medzinárodnej súťaže Spievam po francúzsky, si podala ruku s bývalým podpredsedom vlády SR a ministrom kultúry Doc. PhDr. Rudolfom Chmelom, DrSc.

Róbert Bednár (IV.D) – víťaz kategórie dejepis / geografia – si piatym miestom na celoslovenskom finále dejepisnej olympiády vyslúžil gratuláciu Prof. PhDr. RNDr. Martina Boltižiara, PhD. – vysokoškolského pedagóga pôsobiaceho na katedre geografie a regionálneho rozvoja Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Najlepší športovec školy, majster Slovenska v cyklokrose, Samuel Hollý (sexta) si prebral cenu z rúk vysokoškolského pedagóga, člena katedry telesnej výchovy a športu Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, prof. PaedDr. Karola Görnera, PhD.

Svetlami gymnázia žiariacimi do budúcnosti sa stali Jana Melušová, Katarína Wágnerová a Natália Zemanová (všetky III.C), ktoré sprevádzkovali a udržiavajú v chode školskú knižnicu. Cenu Lumina de Gymnasio im odovzdala prof. PaedDr. Jana Kesselová, CSc. – vysokoškolská pedagogička, členka Katedry slovenského jazyka Inštitútu slovakistických, mediálnych a knižničných štúdií Prešovskej univerzity v Prešove.

No a poslednou ocenenou bola vlaňajšia maturantka, dnes už študentka prestížnej Karlovej univerzity v Prahe, Nela Gloríková (vlaňajšia IV.B). V minulom školskom roku jej Ruská akadémia vied v Moskve udelila cenu na medzinárodnej Vernadského súťaži za najlepší interdisciplinárny projekt. Vo štvrtok večer ju ocenil honorom Talent národa JUDr. Radomír  Boháč, PhD. – veľvyslanec a stály predstaviteľ SR pri Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, so sídlom vo Viedni.

Bodkou za gala programom Ratio Star Gym bol príhovor hlavy štátu Andreja Kisku. Zaspomínal si v ňom na svoje študentské časy v našom starom gympli, na svojich učiteľov i spolužiakov.

Oslavy jubilea starého gympla sú teda za nami. Pred všetkými žiakmi i zamestnancami je však obrovská výzva – posúvať kvalitu školy ďalej a vyššie. Nech sú nielen ocenení spolužiaci ale aj oceňujúce osobnosti pre každého métou, ktorú síce nemusí dosiahnuť, ale aspoň sa k nej každý pokúsi čo najviac priblížiť.

redakcia VeTa eS Gé