• Muzikál Nikola Šuhaj na prešovskej divadelnej scéne

• 25.03.2019 11:37
      •      Prešov, nazývaný aj mesto študentov, sa v prvý jarný deň stal cieľom našej cesty za kultúrnym zážitkom. Asi málokto z nás, druhákov a sextánov, mal čo i len najmenšie tušenie, o čom muzikál s názvom Nikola Šuhaj bude.

Predlohou na jeho spracovanie sa stalo rozsahom útle, ale zato svojou bohatosťou po umeleckej stránke obrovské dielo českého autora Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník.

•      Príbeh sa odohráva v podkarpatskej oblasti (dnešná západná Ukrajina) na konci I. svetovej vojny. Hlavným hrdinom je mladý muž Nikola, ktorý je odvedený na front ako vojak uhorskej armády. Clivota za domovom, jeho horami, stráňami a lúkami, ale najmä túžba po milovanom dievčati ho dovedú k činu, ktorý sa stane začiatkom jeho tragického konca. Z frontu utečie, stane sa dezertérom. Prenasledovaný žandármi sa ukrýva v horách. Neskôr sám berie do svojich rúk zákon a podľa starého pravidla „oko za oko, zub za zub“ sa sám stará o spravodlivosť v širokom regióne. Potajme sa stretáva s milovanou Eržikou. Ich láske stoja v ceste prekážky v podobe neprajnej Eržikinej matky, ale aj ľudí z dediny, ktorí vo svojej prostej nevinnej čistote a zároveň detinskej naivite stále veria mýtom a legendám. Celý čas drží príbeh v napätí vôňa zrady od tých, ktorých to človek najmenej čaká – falošných priateľov túžiacich po vysokej finančnej odmene vypísanej za dolapenie Šuhaja. Nikola nakoniec naozaj zomiera judášskou rukou jedného z nich. A takmer ako refrén zaznieva: „Láska ťa o rozum pripraví, závisť o život.“

Okrem reálnych postáv vystupujú na javisku i nadprirodzené bytosti. Človek sa vďaka tomu ocitá vo svete, kde sa rozprávka, fantázia a romantické čaro prelínajú s realitou. Magický svet nadprirodzena vstupuje do života ľudí a predurčuje jeho smer. Dobré bytosti ľuďom pomáhajú, nachádzajú ich mravné vlastnosti. Tie zlé hľadajú ľudské slabosti, aby dosiahli to, o čo im vždy, od počiatku sveta, išlo. Nekonečný boj dobra a zla.

Celé predstavenie bolo umocnené krásnou hudbou, ktorá chytila človeka za srdce, vytisla slzy z očí. Nádherné kostýmy, úchvatná scéna. Zážitok, ktorý možno privedie niektorých z nás k tomu, aby siahli po tomto „maličkom obrovskom dielku“ aj ako čitatelia.

Svetlana Kňazovická (sexta)