• Keď si človek verí, vie sa posúvať vpred
      • Keď si človek verí, vie sa posúvať vpred

      • 08.12.2020 15:20
      • Aj toto zaznelo v ďalšom zo série našich rozhovorov s novými pedagógmi starého gympla. Tentoraz sme vo VeTa eS Gé pre vás vyspovedali Veroniku Špiner – učiteľku ekonomických predmetov. Je človekom z praxe, ktorý si prišiel do sveta pedagogiky splniť svoj ďalší životný cieľ. S aktívnou posilou rozvíjajúcou finančnú gramotnosť nielen nádejným podnikateľom sa porozprávala oktavánka Linda Gallová. Príjemné čítanie!
      • Odkiaľ ste prišli k nám do starého gympla? Učili ste už niekde predtým?
        „Prišla som priamo zo zabehnutého podnikového života. Pracovala som na rôznych finančných rozboroch, na oddelení controllingu a bola som úzko spätá s predstavenstvom istého výrobného podniku. Kolobeh a pracovné nasadenie boli vo vysokých obrátkach. Uvedomovala som si, že chcem skúsiť niečo iné... Absolvovala som doplnkové pedagogické štúdium, dokončila som si doktorát. Som autorkou a spoluautorkou mnohých publikácií, pôsobila som aj na akademickej pôde ako oponent diplomových prác a určité obdobie som učila v Obchodnej akadémii v Poprade. Som však predovšetkým človek z praxe.“

        Prečo ste sa rozhodli učiť práve u nás?
        „Už dlhšie som sa pohrávala s myšlienkou prejsť z praxe do školstva a prepojiť tak teóriu s praxou. Zaujala ma práve starogymplácka ponuka, a tak som začala konať. Poslala som životopis, motivačný list a žiadosť a cítila som, že teraz je tá správna chvíľa splniť si jeden zo svojich životných cieľov...“

        Vyučujete u nás ekonomické predmety – seminár ekonómia a ekonomika a finančnú gramotnosť. Prečo ste si vybrali práve takýto smer?
        „Študovala som nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Oslovil ma systém zahraničnej výučby. Rozhodla som sa po takmer desiatich rokoch praxe zužitkovať poznatky z oblasti ekonómie, účtovníctva i riadenia a prepojiť teóriu s aktuálnou praxou priamo na akademickej pôde.“

        Aká je podľa vás úroveň finančnej gramotnosti nás – stredoškolákov?
        „Musím skonštatovať, že vo všeobecnosti úroveň poznatkov Slovákov z finančnej gramotnosti je nízka. Avšak vy študenti máte dobrý prehľad o všetkých dôležitých zmenách a pomerne slušný základ aktuálnych informácií. Potvrdili mi to výsledky vstupných testov, ktoré ste absolvovali na začiatku školského roka. Teší ma, že štandard vedomostí z finančnej gramotnosti u vás, špeciálne štvrtákov, je nadpriemerný.“

        Prečo je finančná gramotnosť užitočná pre ľudí?
        „Finančná gramotnosť je neodmysliteľnou súčasťou dnešného života. Preto apelujeme na vzdelávanie sa práve v tejto oblasti. V živote prídu situácie, keď sa budete musieť vy alebo možno vaši rodičia správne rozhodnúť napríklad o investovaní financií, pôžičke, úvere... Jednoducho získate množstvo užitočných informácií, ako sa orientovať vo svete financií.“

        Na hodinách finančnej matematiky používate vzdelávací online systém JA Slovensko. Prečo ste sa rozhodli práve pre takúto formu?
        „Je to jedna z možností, ako si prehĺbiť vedomosti v oblasti financií, ako ľahko, prehľadne a komplexne získať prehľad o problematike. Prostredníctvom tohto programu máte možnosť rozvíjať svoju podnikavosť, ekonomické myslenie a finančnú gramotnosť. K dispozícii je online učebnica, ktorá približuje problematiku financií a finančných rozhodnutí. Študenti vypracovávajú jednotlivé okruhy testov. V závere to nie je len o známkach, ale aj o možnosti získania Certifikátu finančnej gramotnosti.“

        Aké sú vaše prvé dojmy z nás starogymplákov? Ako  sa vám u nás učí?
        „Učím tu dva dni v týždni. Rada konštatujem, že sa mi učí príjemne. Učím maturitný ročník. Sú to veľmi inteligentní, zhovorčiví mladí ľudia a svojím otvoreným prístupom si ma naozaj získali. Sú to osobnosti, ktoré vedia, čo chcú, čo môžu od života očakávať. Doslova ma fascinuje ich cieľavedomosť. Každý z nich vie, čo by chcel v živote robiť, aké auto by si chcel kúpiť, koľko peňazí zarábať. Ja im to všetkým veľmi prajem. Už teraz ich však upozorňujem, že to bude cesta veľmi náročná a určená iba pre naozajstných bojovníkov a vytrvalcov.“

        Od polovice októbra sa učí dištančne. Čo si myslíte o tejto forme vzdelávania?
        „Beriem to ako výzvu. Ja som však za osobný kontakt. Človek je sociálny tvor, chce sa socializovať. K tomu neodmysliteľné patria aj osobné kontakty, reč tela, gestika či mimika. Myslím si, že osobný kontakt je forma neporovnateľne živšia a záživnejšia.“

        Stihli ste už zažiť na vyučovacej hodine nejakú vtipnú historku?
        „Na hodine finančnej gramotnosti sme preberali tému Nekalé príjmy. Vysvetľovali sme si pojmy ako úplatok, korupcia, špinavé peniaze a iné. Vysvetľovala som študentom, že trestným činom je rovnako dávanie aj prijímanie úplatku. Na konci hodiny som zhrnula poznatky a pýtam sa študentov, ako by zareagovali, keby im niekto dával úplatok. Odpoveď bola: Ďakujem. (smiech) Hneď som ich opravila: Ďakujem, nemôžem prijať vašu pozornosť. Takto by to malo fungovať. Ale či je to aj realitou...“

         Udomácnili ste sa už medzi novými kolegami?
        „Viac-menej áno. Väčšinu kolegov však registrujem zatiaľ skôr z videnia ako podľa mena. Chce to čas.“

        Čomu sa venujete  vo svojom voľnom čase?
        „Najmä rodine, ale rada športujem, obľubujem turistiku v našom okolí. Rada čítam a socializujem sa.“

        Riadite sa nejakým životným mottom?
        „´Impossible is nothing...´ – toto je moje heslo, ktorým sa riadim už od dávna, môžem povedať, že od mojich študentských čias. Keď si človek verí, vie sa posúvať vpred.“

        Ak by ste mali nám žiakom alebo všeobecne mladým ľudom niečo odkázať či nejako ich povzbudiť, čo by to bolo
        „Jednou z vlastností, ktorú obľubujem a vyzdvihujem, je systematickosť. Je to zaručený kľúč k úspechu. Keď máte správne nastavený systém, rastiete. To vám garantujem. Časy sú neisté. My si ale buďme istí, že to, čo robíme pre seba i svoje okolie, je to najlepšie, čo môžeme urobiť. Ja osobne apelujem na vzdelávanie v oblasti financií, nakoľko tlak dnešnej doby preferuje zrýchlené a rozvážne reakcie. Preto som sa rozhodla byť súčasťou vzdelávania študentov v oblasti financií.“

        Ďakujeme za váš čas a ochotu odpovedať.

        Zhovárala sa Linda Gallová (oktáva)

      • Naspäť na zoznam článkov
    • Kontakty

      • Gymnázium, Kukučínova 4239/1, Poprad
      • 052/426 44 21 informátor; 052/426 44 27 sekretariát
      • Kukučínova 4239/1 058 39 Poprad Slovakia
      • IČO: 00161098
      • DIČ: 2020656935
      • EDUID: 100012434
      • Riaditeľka školy: Ing. PaedDr. Beáta Taylorová, PhD., riaditelka@stary-gympel.sk
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje