• S Petrom Balkom o zdravom strachu, horore, aj vysokoškolskom štúdiu

• 19.02.2021 07:25
      •      A je to tu! Chvíľa, na ktorú sme všetci čakali. Teda všetci tí, ktorí sme tak trošku milovníci kníh. A tak trošku nás zaujíma aj iné než mimočítankové čítanie.
             Vďaka tomu, že naša škola sa zapojila do súťaže Cena René – Anasoft litera gymnazistov, dostali sme príležitosť podebatovať s Petrom Balkom – autorom románu Ostrov. Tento román sa dostal medzi päticu nominovaných, teda vlastne najlepších literárnych diel predchádzajúceho roka.

• Pre pandemickú situáciu sme sa nemohli so spisovateľom stretnúť priamo, ale aj stretnutie cez internet má svoje čaro. Hneď na začiatku rada konštatujem, že to bola paráda! Boli to naozaj dve mimoriadne príjemné hodiny neformálneho, takmer kamarátskeho pokecu.

A o čom sme sa toľko rozprávali?

Ak si myslíte, že sme rozoberali naše domáce vysedávanie, ste na omyle! Nebol to nudný rozhovor o novinkách z nášho domáceho karanténneho sveta.

Dozvedeli sme sa, ako vôbec vzniká taký nápad napísať knihu. Ako dlho asi trvá, kým je celá kniha dopísaná. No a musím vám povedať, že je to teda pekne dlhá doba. Peter Balko sa nám priznal, že román Ostrov mu na papieri vznikal dva a pol roka!

A nakoniec sme sa dostali aj k téme štúdia na vysokých školách (Peter Balko je totiž vysokoškolský pedagóg) a rozobrali sme, prečo je strach dobrý a aké kúzlo v sebe skrývajú horory.

Tak čo? Ľutujete, že ste sa na túto besedu nepripojili aj vy? Nezúfajte! Na budúci rok je tu literárna Cena René opäť aj s horúcimi novinkami. Dovtedy stačí len nabrať odvahu a prihlásiť sa pani učiteľke Miroslave Nitschovej vetou: „CHCEM ČÍTAŤ KNIHY VYBRANÉ DO SÚŤAŽE ANASOFT LITERA!“
             Už sa na vás tešíme!

Viktória Kostolníková (III. B)