• Máme celoslovenského finalistu aj v biologickej olympiáde

• 16.05.2021 23:27
      • Na stránkach nášho školského internetového časopisu sa to v poslednej dobe priam hemží úspechmi starogymplákov. A tak je to správne! Sme na to hrdí! Obdivujeme ich odhodlanie, múdrosť aj vytrvalosť. A radi o nich aj píšeme. Nie je to veru žiadny med lízať zúčastniť sa na takej či onakej súťaži. No a predmetové olympiády sú ich špičkou! Dnes sme si na debatu pozvali Samuela Zaťuru zo IV. C.
      • Stihli sme to len tak-tak. Veď už v piatok príde do školy poslednýkrát ako žiak. No a prečo práve jeho? Aby sa s nami porozprával o svojom úspechu. Na biologickej olympiáde sa vďaka umiestneniu na krajskom kole dostal do celoštátneho finále, kde sa umiestnil na 7. mieste.

Prečo si si vybral práve olympiádu z biológie?
        „Pretože ma tento predmet zaujímal už od začiatku štúdia v našej škole. Taktiež ma motivovali výhody, ktoré ma za úspešné riešenie čakajú pri prijímačkách na vysokú školu. Už teraz mám z niekoľkých oznámenie o prijatí. Môžem si vyberať.“

Prezradíš, čo to bude?
        „Rád by som išiel študovať medicínu alebo medicínsku biológiu.“

Vráťme sa ale k tvojmu vzťahu k biológii. Tento predmet nie každému „chutí“...
        „Som vďačný pani učiteľke biológie Beáte Rožárovej. Vznietila vo mne záujem o štúdium tejto vedy. Predovšetkým spôsobom, ktorým učí, a svojím ľudským prístupom.“

Ako sa v tejto kovidovej situácii konali jednotlivé kolá olympiády?
        „Asi rovnako ako všetky ostatné súťaže – online. Konala sa cez platformu Microsoft Forms, vyhlásenie výsledkov potom prebehlo cez aplikáciu Zoom.“

Ako taká biologická olympiáda vyzerá? Skús nám to troška priblížiť.
        „Pozostávala z teoretického testu, ktorý mal štyridsať otázok. Ten bol zameraný na použitie nadobudnutých vedomostí z biológie. V predchádzajúcich ročníkoch sa konali aj praktické úlohy. Tento rok bola praktická časť až vo finálovom celoštátnom kole. Organizátori vymysleli zaujímavú praktickú úlohu zameranú na genetiku a jej využitie v biotechnológii a genetických manipuláciách.“

Hovoríš to tak, ako keby si ľutoval, že si sa na olympiáde nemohol zúčastniť naživo.
        „Samozrejme, že to ľutujem. Naživo je to úplne iný zážitok. Už v druhom ročníku som bol na biologickej olympiáde a bolo to niečo celkom iné, než online formou. Vďaka tomu som spoznal množstvo nových ľudí s podobnými záujmami. Osobný kontakt nemožno nahradiť ani tým najdokonalejším technickým zariadením. Musím ešte povedať, že takáto súťaž je skutočne na mimoriadne vysokom vedeckom leveli. Ale to asi v každom predmete, však?“

Čo ti táto olympiáda dala?
        "Táto olympiáda ma určite posunula v mojom vzťahu k biológii. Vďaka tejto skúsenosti som sa utvrdil vo svojom rozhodnutí ďalej pokračovať v štúdiu prírodných vied.“

Ďakujeme Samovi za rozhovor a prajeme mu ešte veľa úspechov na jeho ceste!

Zhovárala sa Viktória Kostolníková (III. B)