• ACTIVITIES

• CHILDREN AND RECYCLING

Being 8 years old knowing how to separate rubbish, isn’t it great?

I would not be able to say this sentence at that age. We spend a lot more energy and time towards the issue nowadays. Mistakes were made in the past, but better late than never to improve them. And yes our school rocked it and enlightened this problem to the future of our country, pupils of the second grade in ZŠ s MŠ Dostojevského (thanks for mutual collaboration).

Previous year with UNICEF, this year with project 17 Sustainable Development Goals. Our students from I.C were teaching young pupils about the importance of recycling and reduction of rubbish. They taught children how to separate rubbish correctly through mind blowing activities. They wanted them to feel the way our Earth feels so students tried to write on board while other classmates were in charge of interrupting them. Not easy way to do it.

Children were taught how to properly use used materials such as recycled paper or PET bottles. If we inspire at least one child to care more about our planet, we win. There is no doubt that one person can hardly change the world but luckily small changes can be done even by our youngest ones. Let’s join us ...yes... YOU!

Laura Gerényiová (I. B)

Učili sme osemročných recyklovať odpad

„Mám iba osem rokov, ale už viem triediť odpad.“

Druhú vetu predchádzajúceho súvetia pred pár rokmi nemohlo vysloviť ani oveľa staršie dieťa a myslím si, že ani všetci dospelí nie. Problémom s odpadom sa vtedy nevenovalo toľko času a energie. Nuž, škoda...

Začať s čímkoľvek novým, nevyskúšaným však nikdy nie je neskoro. Preto sa náš starý gympel rozhodol v piatok 11. júna 2021 o tomto probléme poučiť budúcnosť našej krajiny, konkrétne druhákov zo Základnej školy s materskou školou na Dostojevského ulici v Poprade (týmto im ďakujeme za spoluprácu).

Minulý rok s podporou medzinárodnej organizácie UNICEF, tento rok v rámci projektu Erasmus+ KA2 2020 Young European Partnerships for Sustainable Action, ktorého súčasťou je 17 cieľov udržateľného rozvoja (17 SDGsSustainable Development Goals), sa žiaci našej I. C triedy vybrali vysvetliť deťom dôležitosť recyklovania a redukovania odpadu. Rôznymi zábavnými aktivitami ich poučili, ako správne triediť odpad. Aby si druháci zo spomínanej ZŠ vedeli živo predstaviť, ako sa naša planéta cíti, skúšali napríklad niektorí písať na tabuľu, zatiaľ čo im ostatní spolužiaci robili zle a bránili im v tejto činnosti. Iste si viete predstaviť, že to veru nie je dvakrát príjemné.

Deti sa učili využívať už použité materiály, napríklad recyklovaný papier alebo PET fľaše. Vieme, že o stopercentnom zásahu do ďalšieho správania týchto osemročných druhákov nemôžeme ani snívať. Je to naozaj beh na dlhé trate. Ak sa nám však podarilo inšpirovať týmto programom aspoň jedno dieťa k väčšiemu záujmu o našu planétu, sme na správnej ceste. Jasné, že jeden človek svet nezmení. Ale ak ten jeden dnes získa ďalšieho, ak zajtra spolu presvedčia ďalších dvoch, ak tí štyria naučia pozajtra ďalších štyroch... ani sa nenazdáme a budú z toho milióny. A to už je sila, ktorá dokáže zázraky. My sme určite s projektom 17 SDGs neskončili a v takýchto aktivitách chceme pokračovať aj po prázdninách.

Laura Gerényiová (I. B)