• Vo vedeckej kaviarni o vode (24. november 2015)

• 24.11.2015 21:51
      • Samuel Sopko z kvarty sa rozhodol podeliť sa s nami so svojimi zážitkami z pondelkovej vedeckej kaviarne. Tá bola tentoraz chemická. Ak si kliknete v našom eČasopise na jeho článok O chémii pri šálke kávy, zistíte, že aj taká obyčajná voda vie byť zaujímavým predmetom vedeckého bádania.

• O chémii pri šálke kávy (24. november 2015)

V pondelok 23. novembra 2015 sa po vyučovaní stretli fanúšikovia chémie vo Vedeckej kaviarni. Za témou Premeny vody sa skrývali mnohé otázky, napr.: Prečo sa kocka ľadu nepotopí? Prečo päťdesiateurovka nezhorí? Prečo banka „vcucla“ balón? Prečo spinky plávajú na vode? a ďalšie a ďalšie...

Vedecká kaviareň bola pod taktovkou pani učiteľky Kopinskej a nás dvoch Samov z kvarty.

Stretlo sa nás tam približne dvadsať alchymistov a témou nášho záujmu bola voda. Možno sa nezainteresovaným zdá, že o niečom takom obyčajnom ako voda sa nedá baviť ani desať minút, no pre nás bolo nakoniec trištvrte hodiny málo. Vyskúšali sme si však vodu v praxi: jej kolobeh, jej premeny... a veľa iných zaujímavých vecí. To všetko si na nás pani učiteľka prichystala a my sme so záujmom počúvali, počítali a nachádzali riešenia.

Pri pútavých pokusoch sme zažili aj kopec zábavy a čas nám uplynul ako... voda... :D. Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie.

Samuel Sopko (kvarta)