• Trochu o fašizme

• 03.12.2019 15:45
      •     „O fašizme sa veľa rozpráva, ale len veľmi málo vie,“ hneď v úvode stretnutia s III. C povedal historik Slovenskej akadémie vied (SAV) a odborník na fašizmus Jakub Drábik. Na besede nám predstavil fenomén fašizmu a cestu k jeho definovaniu.

Dlhé roky sa odborníci z rôznych oblastí snažili obsiahnuť pointu tohto politického zmýšľania a toho, čo jeho predstaviteľa a zástancu definuje. Medzi jednotlivými hnutiami fašistov vo svete bolo a je veľké množstvo rozdielov. Navyše je táto téma značne tabuizovaná, a to len prispieva k náročnosti rozlúsknutia tohto problému. Žiadna univerzálna definícia fašizmu ani neexistuje, no predsa len sa medzi vedcami, ktorí sa touto problematikou zaoberajú, našla nejaká zhoda. Prišiel s ňou politický teoretik a historik, profesor Roger Griffin, školiteľ Jakuba Drábika.

•        Svojmu výskumu venoval dvadsať rokov systematickej práce a rozsiahleho bádania. Nakoniec sa neubránil pozorovaniu fašizmu takpovediac v jeho „prirodzenom prostredí“, a to štúdiom publikácií a prejavov súčasných nasledovníkov tejto zvrátenej ideológie. A tých rozhodne nie je málo.

Všetky formy fašizmu spája paligenetický ultranacionalizmus, t. j. veľmi silná spolupatričnosť k národnosti alebo rase. Zároveň v spoločnosti vyvolávajú pocit jej veľkého úpadku na všetkých frontoch. Príčinou sú podľa nich parazitujúce cudzie elementy, infiltrované v spoločnosti. Ponúkajú jednoduché riešenie – pre lepšiu budúcnosť je potrebné ich bez milosti odstrániť. Tým sa obnoví niekdajšia sláva a veľkosť národa či rasy. Sľubujú vytvorenie čistej spoločnosti, vernej spoločne prospešnému cieľu.

Trochu komplikovanejšie na pochopenie, ale čo by sa dalo od takejto rafinovanej a zákernej choroby demokratickej spoločnosti čakať. Žiaľ, v súčasnosti sa znova prebúdza k životu a získava na sile. Fašisti  pod rúškom slobody prejavu a slova popierajú najväčšie zločiny fašistických režimov, akými boli plienenie podmanených krajín, hromadné popravy odporcov alebo holokaust. Týmto spôsobom postupne otupujú kritický úsudok spoločnosti, vnímanie pravdy a šikovne využívajú základné princípy demokracie na jej zničenie.

Jakub Drábik nás varoval, aby sme neboli voči tomuto rastúcemu problému ľahostajní. Čím viac ho budeme ignorovať, tým hlbšie zapustí korene. Cesta späť sa stáva nemožnou. Mašinéria fašistického režimu sa živí nenávisťou voči vymysleným sabotérom ľudského šťastia a prosperity. Práve ich existenciou zdôvodňuje všetko zlo sveta. Tento svoj hlad po „poriadku“ neuspokojí nikdy. Vždy, keď odprace jedného nepriateľa, nájde ďalšieho – nikto si nemôže byť istý, či to nabudúce nebude práve on.

Som veľmi rád, že som mal možnosť zúčastniť sa na tejto veľmi podnetnej besede. Výrazne ovplyvnila môj pohľad na túto problematiku. Aká škoda, že podobné besedy s kvalifikovanými odborníkmi sú v školách skôr vzácnosťou. My, ľudia, rýchlo zabúdame na svoje chyby. Preto ich treba každej novej generácií poriadne pripomenúť, aby sa hrôzy minulosti už nikdy viac nezopakovali.

Felix Remiaš (III. C)