Divadlo? Rozhodne odporúčame! (29. november 2015)
- 29.11.2015 16:00
- Koľkí z vás sa môžu pochváliť tým, že boli v profesionálnom divadle? Že si v ňom pozreli divadelné predstavenie, ktoré tak trochu vyrazilo dych? Že odchádzali z neho takí nadšení, že by si to chceli čo najskôr zopakovať? Bezmála štyridsať vašich spolužiakov môže po piatku na všetky tri otázky odpovedať jednoznačne ÁNO! Neveríte? Kliknite si na článok Debory Neubellerovej (II.B) v eČasopise s názvom Divadlo? Rozhodne odporúčame!
Divadlo? Rozhodne odporúčame! (29. november 2015)
Ak sa vás kamaráti opýtajú, ako trávite piatkový večer, určite nebudú čakať odpoveď, že idete so školou do divadla. No my, žiaci druhého ročníka (ponukou však nepohrdli ani naše tretiačky), sme sa 27. novembra vybrali do divadla v Spišskej Novej Vsi na predstavenie s názvom Zmiernenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch.
Je to vyše 150 rokov stará, ale nadčasová komédia napísaná Jánom Palárikom, ktorá spĺňa svoj zámer – pritiahnuť ľudí do divadla a zároveň pobaviť a poučiť. Hlavnou myšlienkou je zmierenie a porozumenie medzi národmi – Slovákmi a Maďarmi a tiež spoločenskými vrstvami – šľachtou a obyčajným ľudom.
Zápletka je postavená na dvojitej zámene postáv, z čoho vzniká séria vtipných situácií. Len stručne príbeh tejto komédie:
Grófka Eržika je už od detstva zasnúbená s Ľudovítom Kostrovickým, hoci sa nepoznajú. Keď sa so svojím nastávajúcim má prvýkrát stretnúť, nahovorí Milušu, dcéru dedinského učiteľa Oriešku, aby si vymenili úlohy. Ľudovít, ktorý si pod vplyvom štúdií v maďarskej škole zmení meno na Lajoš, prichádza so svojím spolužiakom inžinierom Rohonom a tiež sa dohodnú a vymenia si roly. Rohonovi sa zapáči Miluša, Kostrovickému Eržika. Nikto však nevie, kto je kto. Po sérii smiech vyvolávajúcich nedorozumení vychádza všetko najavo a namiesto jednej sa začnú chystať dve svadby.
Pre mnohých z nás to bola prvá návšteva spišskonovoveského divadla. Hneď po predstavení sme mali možnosť sami vystúpiť na javisko profesionálnej scény, oboznámiť sa s históriou divadla a aj príležitosť osobne sa stretnúť s hercami a porozprávať sa s nimi.
Poniektorí sme si návštevu divadla predstavovali veľmi vážne, no všetkým nám počas hry ťahalo kútiky úst do strán. Tak dobre sme sa už veru dlho nepobavili. Ani na žiadnom filme!
Má pre mládež v dnešnej dobre ešte význam chodiť do divadla? Určite je jednoduchšie pustiť si film v televízii. No tam sme pochopili, že návšteva divadla má svoje slovami ťažko vyjadriteľné čaro.
A aké sú výhody divadelnej hry oproti filmu? Film si môžete pozrieť aj stokrát a stále bude taký istý. Živé divadelné predstavenie nikdy nebude na sto percent rovnaké. Sami sme to v piatok zažili, keď sa v jednej scéne „Rohonovi“ objavila na hlave šľahačka zo zákusku. On o ničom nevedel, a tak nielen my v hľadisku, ale aj herci na javisku z toho mali obrovskú zábavu.
Veríme, že odteraz budeme na takéto akcie chodiť viacerí a častejšie.
Odporúčame? Rozhodne!Debora Neubellerová (II.B)
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články