• Mobilita 4 Praha

Dátum a miesto: 21. - 25. 2. 2022    Praha, Česká republika

Názov kurzu: ICT in Education

Hostiteľská organizácia: ITC International

Štruktúrovaného kurzu ICT in Education som sa zúčastnila vo februári 2022 v Prahe, kde sídli aj spoločnosť ITC, ktorá tento kurz organizovala. Tento kurz som absolvovala s cieľom zvýšiť moju odbornosť v používaní technológií vo vyučovaní, naučiť sa používať voľne dostupné vzdelávacie zdroje, získať nové zručnosti a získať povedomie o možných nevýhodách IKT vo vzdelávaní a vyhnúť sa im.

Kurz trval päť dní, všetky metódy, ktorými sme sa zaoberali, sme absolvovali z perspektívy žiaka a potom, po didaktickej analýze, aj učiteľa.

V pondelok, po zoznámení sa s pracovníkmi ITC a školiteľmi, sme sa oboznámili s niekoľlými zaujímavými aktivizačnými metódami, ktorými možno viesť úvodné – zoznamovacie hodiny a tým sme sa aj sami zoznámili navzájom a s našou školiteľkou. V skupinách sme potom diskutovali o našich skúsenostiach s využitím IKT vo vyučovaní v dištančnom a prezenčnom vyučovaní a tiež o našich očakávaniach v rámci tejto témy a oblastiach, o ktorých by sme sa chceli dozvedieť viac a kde vidíme potenciál pre rozvoj v našej práci. Popoludní nás čakala zaujímavá prehliadka historického centra Prahy v spoločnosti sprievodcu.

V utorok dopoludnia sme sa zamerali na bezpečnosti na internete a pri práci s modernými technológiami a naučili sme sa, ako týmto hrozbám predchádzať alebo ich minimalizovať. Nasledovala práca v skupinách, do ktorých sme sa rozdelili podľa aprobácie a viedli sme diskusiu o nástrojoch IKT, s ktorými máme skúsenosti a ktoré sa nám osvedčili. Takto sme mali možnosť dozvedieť sa o ďalších užitočných zdrojoch. Svoje skúsenosti sme zhrnuli a odprezentovali všetkým. sme pokračovali v práci s rôznymi voľne dostupnými zdrojmi a nástrojmi pre pedagógov, alebo s tými, ktoré je možné prispôsobiť si na tento účel, napr. quizizz.com, plickers.com, liveworksheets.com, edpuzzle.com, learningapps.org, classdojo.com. Popoludní sme v tejto téme pokračovali a neskôr sme sa zamerali na online nástroje na tvorbu plagátov a iných grafických formátov – v kooperatívnom prostredí canva.com sme v skupinách pracovali na tvorbe vlastného plagátu, ktorý sme následne prezentovali ostatným účastníkom kurzu.

Témou ďalšieho dňa bolo jednoduché programovanie pomocou voľne dostupných nástrojov. Na stránke hourofcode.com sme si vyskúšali programovanie prostredníctvom blokov a mali sme príležitosť preskúmať širokú databázu tejto stránky a posúdiť, čo by bolo vhodné a užitočné použiť vo vyučovaní. Ďalšou aktivitou bolo programovanie vlastnej internetovej stránky prostredníctvom weebly.com. Boli sme oboznámení s rozhraním, funkciami a možnosťami a potom sme samostatne pracovali na vlastnej skúšobnej stránke.

Vo štvrtok sme sa zapodievali témou gamifikácie vyučovania a pracovali sme so stránkami goosechase.com a classcraft.com, ktoré umožňujú učenie skrz systém prevzatý z tzv. „adventúrových“ hier.

Piatok patril tvorbe efektívnych prezentácií, kde sme najprv v skupinách identifikovali aspekty takejto prezentácie a potom sme individuálne vytvárali vlastné prezentácie v prostrediach podľa výberu – prezi.com, canva.com alebo v MS PowerPoint s využitím databázy slidescarnival.com.

Kurzu sa spolu so mnou zúčastnili ďalší štrnásti pedagógovia z  rôznych európskych krajín – Grécka, Chorvátska, Portugalska, Rumunska a Španielska a školitelia z Čiech a Indie, stretli sme sa aj s ďalšími spolupracovníkmi organizácie ďalších národností. Prostredie bolo teda skutočne medzinárodné, no bez výraznej jazykovej bariéry. Preto sme mohli nie len plnohodnotne pracovať v rámci kurzu, no aj viesť neformálne rozhovory mimo neho, objavovať nové aspekty európskych kultúr a zároveň zisťovať, že napriek všetkým rozdielom, máme toho veľmi veľa spoločného.

Tento kurz bol pre mňa ako učiteľa cudzích jazykov veľmi obohacujúci, poznatky a zručnosti, ktoré som počas neho nadobudla aplikujem vo svojej práci na hodinách, čo ich viditeľne oživilo, žiaci sú viac angažovaní a preto sa učia rýchlejšie a efektívnejšie. O svoje poznatky som sa už podelila aj s ďalšími pedagógmi našej školy, no plánujem v tom pokračovať, aby sa informácie mohli dostať aj k ďalším, pretože myslím, že by mohli byť užitočné nie len pre učiteľov cudzích jazykov, ale prakticky ktoréhokoľvek predmetu.

Mgr. Zuzana Kováčová - učiteľka anglického a francúzskeho jazyka

FOTOGALÉRIA