Nazreli sme za oponu tvorby filmu
- 14.12.2022 08:23
- Film. Fenomén, ktorý tu je už od roku 1895 a stále nestráca na popularite. Od prvého filmu od bratov Lumiérovcov, Príjazd vlaku do stanice La Ciotat, sa, prirodzene, film značne posunul. No a práve o tom prišiel k nám do starého gympla nám starogymplákom porozprávať náš bývalý absolvent Sebastián Kučkovský a jeho profesor doc. RNDr. MgA. Martin Čihák. Prišli z pražskej FAMU - Filmovej Akadémie múzických umení, kde Sebastián piaty rok študuje filmový strih. Čítajte ďalej!
Príjemné predpoludnie v našej aule sa začalo prednáškou či skôr besedou o filme a hlavne filmovom strihu. Začali sme vnikať do podstaty filmového strihu. Lektori nám trpezlivo vysvetľovali, na čo vlastne taký strih slúži. Zistili sme, že práve vďaka nemu (strihu) vieme vytvoriť vo filme svet v reálnom živote neexistujúci.
Pokračovali sme analýzou ďalších krátkych niekoľkominútových filmov. Hľadali sme v nich chyby v strihu a spoločne navrhovali, ako filmy vylepšiť. Na prvý pohľad to možno vyzerá byť ľahká úloha. Rýchlo sme však zistili, že to až také jednoduché zase nie je. Zdanlivo dokončené a „bezchybné" filmy vôbec neboli také dokonalé, ako sa na prvé pozretie zdalo.
Lektori nám predstavili aj film vytvorený dnes už nie všade používanou digitálnou formou, ale nakrútený na klasický celuloidový film. Tam sme videli nielen to, čo kamera zachytila. Jeho autorka, Sebastiánova spolužiačka z FAMU, sa v ňom s neuveriteľnou trpezlivosťou „pohrala“ s úpravou napríklad aj nalepovaním rastlín na celuloid, dokresľovaním fixkou na jednotlivé obrázky, čím film dostal úplne iný rozmer. Predstavte si, že jedna sekunda filmu má dvadsaťštyri obrázkov. Film mal okolo šesť minút. To znamená musela takto upraviť 6x60x24 obrázkov. Že veľa? No jasné! Ale aj tom je filmový strih.
Viete, ako chutí takýto film? Nemyslím, ako ho vnímame. Ale ako naozaj chutí na jazyku. Stačí obliznúť celuloid z jednej aj druhej strany a zistíte, že to nie je to isté. Zaujímavý a nevšedný zážitok...
Po prednáške sme mali možnosť ukázať odborníkom svoju vlastnú tvorbu a nechať si od nich poradiť. Táto časť sa niesla v duchu motta: „Na chválenie máte starú mamu, my sme vám prišli ukázať chyby“. No a práve vďaka tomu sme dostali možnosť objaviť a vychytať svoje nedostatky a aspoň trošku sa priblížiť ku vysnívanej dokonalosti.
Keď sme naše stretnutie končili, vonku sa už stmievalo. Ja osobne som si to však celé užila. Bola to niečo úplne iné, ako to, na čo sme zvyknutí. A pevne verím, že ostatní účastníci odchádzali s rovnakými alebo aspoň veľmi podobnými pocitmi. Viem, že ma to v mojej tvorbe posunulo opäť o trošku ďalej. Vďaka!
Laura Gerényiová (III. B)
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články
Novinky
- Vianočná besiedka vo fotografiách
- 23. 12. 2024
- Tradičný starogymplácky LIST JEŽIŠKOVI
- 19. 12. 2024
- Erasmus+ nám umožňuje spoznávať svet. Tentoraz sme boli v Írsku
- 19. 12. 2024
- Bylinky z kukučínky
- 18. 12. 2024
- Starogympláci s veľkým srdcom
- 18. 12. 2024
- Naši šachisti na majstrovstvách Slovenska v elitnom kvartete
- 12. 12. 2024
- Spoznaj svojho učiteľa – Miroslava Vargová
- 11. 12. 2024
- Aj v matematickej súťaži LOMIHLAV sme potvrdili našu výnimočnosť
- 11. 12. 2024
- Šimon Rybka a Laura Olexová do celoštátneho kola v šachu
- 10. 12. 2024
- Starogymplácki futsalisti strieborní
- 6. 12. 2024