Je to dobré, je to zlé, vyhovuje, nevyhovuje...
- 27.03.2020 16:35
Áno, presne takto nám vyšla kratučká anketa, ktorú sme v týchto dňoch realizovali elektronickou formou. My sme sa vás pýtali, tí, ktorí chceli, odpovedali. Nuž, koľko ľudí, toľko chutí. Niektorí sú spokojní, dištančný spôsob výučby im vyhovuje, iní by sa radšej vrátili späť do lavíc školy. Veľmi dôležité je to, že nestrácame kontakt so spolužiakmi. No a aby sme vedeli jeden o druhom ešte viac, ponúkame vám výber zaujímavých odpovedí na naše anketové otázky:
Vyhovuje ti systém zadávania úloh a materiálov na štúdium – čo je dobré, čo je zlé; resp. čo je lepšie a čo je horšie ako v škole?
„Niekedy mám pocit, že je toho viac ako v škole. Hlavne rôznych testov a úloh. Dobré je, že dokážeme komunikovať s učiteľmi, keď niečomu nerozumieme.“ (druháčka)
„Chýba mi možnosť vzájomnej diskusie, spätnej väzby. Musím však povedať, že prechod z učenia sa v škole na učenie takto na diaľku je oveľa plynulejší, než som predpokladala. Páči sa mi, že sa učitelia naozaj snažia naučiť nás toho, v rámci možností, ktoré máme, čo najviac.“ (tretiačka)
„Je jasné, že práca cez EduPage úplne plnohodnotne nenahradí klasickú formu vyučovania, ale myslím si, že systém zadávania úloh je vymyslený veľmi dobre. Veľmi sa mi páči, keď učitelia pošlú vypracovaný dokument s poznámkami – je to veľmi nápomocné a my sa nemusíme trápiť s písaním si vlastných poznámok. Samozrejme, že pri vysvetľovaní nového učiva mi chýba možnosť komunikovať a pýtať sa, avšak učitelia sú veľmi ochotní a radi nám na otázky odpovedajú aj cez EduPage.“ (štvrtáčka)„Niektorí učitelia to zobrali viac ´ľudsky´. Posielajú nám materiály, ktoré sú vhodné a majú aj náučnú hodnotu. No sú aj takí, ktorí zadávajú zdĺhavé úlohy, ktoré záberu niekoľkonásobne viac času, ako by sme pracovali v škole.“ (štvrtáčka)
„Pre mňa najzložitejšia vec je udržať si poriadok v správach, ktoré dostávam od učiteľov. Musím si dávať pozor, aby som nič neprehliadla, pretože niektorí učitelia posielajú úlohy aj skôr ako počas alebo pred konkrétnou vyučovacou hodinou. Takisto dostávame materiály rôznou formou – do správy, cez zadávanie domácich úloh, priamo v teste... Niektoré predmety je zložitejšie učiť sa samostatne, napríklad angličtina, kde priama komunikácia učiteľ – žiak je nenahraditeľná. Vidím aj pozitíva tohto dištančného vzdelávania – vedie nás to k väčšej samostatnosti. Mám možnosť rozdeliť si čas podľa toho, ako mi určitý predmet ide, resp. nejde.“ (štvrtáčka)
„Myslím si, že to má veľký potenciál, aby to takto fungovalo aj v budúcnosti. Učitelia by napríklad mohli k materiálom nahrať výklad. Nevýhodou je, že väčšina materiálov je známkovaných. Zvádza to k triednej, prípadne medzitriednej spolupráci, pretože každý chce jednotku a vedomosti idú bokom.“ (štvrtáčka)
„Má to hneď niekoľko výhod. Môžeme si pospať trochu dlhšie, odbehnúť si uvariť kávu či pomôcť mamke s obedom. No nie všetci učitelia túto dištančnú formu zvládajú, resp. ešte nevedia ako na ňu. Často nám pošlú toľko materiálov, ktoré by sme v škole za hodinu určite prebrať nestihli. Ale sú aj takí, ktorí sa snažia naozaj zaujímavo spracovať preberané učivo.“ (tretiačka)
„Pri niektorých predmetoch sa to dá zvládať dobre, no pri iných je to trochu chaotické. Už sa nám stalo, že stránka, na ktorej sme mali robiť úlohu, sa nedala načítať, lebo nás bolo veľa prihlásených. To by sa malo napraviť.“ (druháčka)
Aká je z Vášho pohľadu komunikácia s vyučujúcimi?„Doteraz bezproblémová. Vždy, keď som mala nejaké nejasnosti alebo aj technické problémy, učitelia boli veľmi ochotní a odpovede prišli do pár minút.“ (tretiačka)
„U niektorých dobrá, u niektorých žiadna.“ (prváčka)
„Výborná! Sú veľmi ochotní a radi pomôžu aj v takýchto netradičných podmienkach.“ (štvrtáčka)
„Komunikácia s učiteľmi... nooo... väčšinou dostanem odpoveď, keď sa na niečo pýtam (ďakujem, EduPage :D). Niektorí sú opäť ústretoví, iní si zase myslia, že 24,5 hodiny denne dokážem venovať len ich predmetu.“ (štvrtáčka)
„Komunikácia určite nie je taká rýchla a osobná ako pri bežnom vyučovaní. Dá sa to však pochopiť a verím, že keď sa tento systém zabehne, nájdeme cestu, ako efektívnejšie komunikovať.“ (štvrtáčka)
„Výborná. Odpisujú na otázky a dávajú nám aj spätnú väzbu na vypracované úlohy.“ (druhák)
Je ťažké prinútiť sa (seba samého) pracovať bez „dozoru“ učiteľov?„Myslela som si, že to bude ťažšie. Mne osobne sa ukázalo, že sa to dá bez väčších problémov zvládnuť. Veľkú úlohu zohráva sebakontrola. Verím, že študentom doma pomáhajú aj rodičia. Niektoré dni je to ťažšie ako iné, napr. keď film v televízii vyzerá neskutočne zaujímavo alebo mi spolužiak poslal video, ktoré určite musím už aj vidieť. Tiež sa mi nikdy nechcelo tak veľmi upratovať ako práve vtedy, keď mám vypracovať prezentáciu z telesnej o pravidlách bedmintonu :-D. Ale keď sa chce, dá sa to všetko zvládnuť...“ (štvrtáčka)
„To asi záleží aj od toho, k akej konkrétnej práci sa treba prinútiť :). Je však dôležité uvedomiť si, či sa učíme pre seba, alebo pre známky. Práve takéto situácie nám dávajú možnosť vyskúšať samých seba a naše priority, či dokážeme udržať svoju snahu a motiváciu aj bez spomínaného ´dozoru´“. (tretiačka)„Priznám sa, nie je to úplne najľahšie. Treba si však uvedomiť, že to robíme hlavne pre seba, a preto sa treba prekonať. V maturitnom ročníku je predmetov o trochu menej a väčšina z nich sú maturitné. Vo vlastnom záujme sa snažím pravidelne pripravovať.“ (štvrtáčka)
„Pre mňa ani nie, ale záleží to na každom zvlášť. Myslím si, že ak by sme sa tomu nevenovali, po návrate do školy by sme to veľmi ľutovali.“ (prváčka)
„Pre mňa osobne to nie je ťažké. Venujem sa každému predmetu a snažím sa posielať všetky úlohy a vypracovania do stanoveného času.“ (druháčka)
Návrat do školy je momentálne odložený na neurčito. Zvládnete dištančné vyučovanie aj dlhší čas?
„Určite by som bola radšej, keby sme sa mohli vrátiť k pôvodnému systému vyučovania v škole. V tomto prípade je to však otázka týkajúca sa verejného zdravia, takže moje vlastné preferencie idú bokom… Musíme byť trpezliví.“ (tretiačka)
„Už sa teším, keď sa vrátim do tej rutiny, ktorú každý z nás doteraz nenávidel :-D.“ (prváčka)
„Sú predmety, v ktorých mi neprekáža takáto forma výučby. Dokážem sa naučiť nové učivo a nemám problém porozumieť mu. Ale sú aj také, na ktorých by som radšej sedela v škole a vypočula si výklad učiteľa.“ (druháčka)
„Dúfam, že sa školský rok, najmä pre maturantov, nepredĺži a nebudeme musieť študovať aj cez letné mesiace, lebo to si po štvorročnej snahe určite nezaslúžime.“ (štvrtáčka)
„Nedá sa s tým nič urobiť. Zdravie je to najdôležitejšie. Našťastie, žijeme v dobe modernej techniky, ktorú vieme dobre využiť. Nemusíme stagnovať, ale môžeme sa aj naďalej vzdelávať. A keď k tomu pristúpia žiaci aj učitelia úplne zodpovedne, do školských lavíc sa vrátime bez strát.“ (druhák)
„Ja by som to brala :-D, no zároveň nesúhlasím s nápadom na predĺženie školského roka, pretože sa viac-menej učíme podľa plánu, akurát doma. Je mi však trochu ľúto maturantov.“ (druháčka)
Veríme, že sme vám touto našou anketou spríjemnili „leňošenie“. Zároveň si navzájom držme palce, aby sme sa opäť stretli v našom „starom gympli“.
redakcia VeTa eS Gé
(Verejné tajomstvá starého gympla)- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články