Deň Zeme je iba raz za rok, bolo by skvelé, keby ním bol každý deň
- 05.05.2023 15:18
- Najskôr trochu histórie. V roku 1969 mierový aktivista John McConnell na konferencii UNESCO (Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru) v americkom San Franciscu navrhol, aby sa jeden deň v roku venoval našej planéte Zem a myšlienke mieru. Malo ísť o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na vplyv ničenia životného prostredia. Trvalo však ešte ďalších 21 rokov, kým sa v roku 1990 prvýkrát stal 22. apríl celosvetovým Medzinárodným dňom Zeme. Toľko história. A čo naša súčasnosť? Čítajte!
Pôvodným zámerom Dňa Zeme bolo robiť medzi ľuďmi akcie zamerané na zvýšenie environmentálneho povedomia ľudí. Cieľom bolo zvýšiť energetickú účinnosť, recyklovať odpadky a hľadať obnoviteľné zdroje energie. Akcia mala najväčší ohlas medzi mladými, najmä medzi študentmi.
Veru ani my starogympláci v tomto nechceme ostávať bokom. Nie, nemusí to byť presne 22. apríla, ale každoročne v čase, keď pani Jar začne definitívne vytláčať pani Zimu z trónu, pripomenieme si tento deň celodennou akciou zameranou na skrášlenie, zlepšenie, skvalitnenie nášho prostredia.
Tento rok bol takýmto naším Dňom Zeme 26. apríl. Aj tentoraz ho pripravil vedúci záujmovej oblasti Environmentálna výchova pán učiteľ Rastislav Šabla.
Levanduľový záhon je neprehliadnuteľnou súčasťou nášho školského parku. Po zime ho bolo treba upraviť. Vyhrabať lístie, ostrihať stonky, vyplieť burinu, okopať zeminu... Bolo toho naozaj dosť. A tak sa hneď ráno sa do toho pustili kvintáni s pani učiteľkou Miroslavou Nitschovou. Verme, že skôr, ako odídeme na letné prázdniny, budeme prechádzať do a zo školy okolo namodro rozkvitnutého pásu levandule.
Ďalšia partia prvákov sa s pani učiteľkou Zuzanou Parížekovou pustila do kvetináčov s muškátmi a tujami. Tuje potrebovali presadiť, muškáty zaštepiť. Už aby to všetko začalo kvitnúť!
Nezabudli sme ani na náš kvetinový labyrint, skalničku, veľmi sme sa potešili výsadbe letničiek a trvaliek. Čistili sme a upravovali trávnik pri zadnom vchode, zbierali drobné odpadky.
Asi je zbytočné písať, že pri týchto aktivitách nám spoločnosť robila dobrá nálada. A nielen preto, že sme nesedeli v školských laviciach, ale najmä preto, lebo každý z nás si uvedomoval, že pomáha svojmu okoliu. Zemi.
Po týchto aktivitách nasledovali interaktívne workshopy pre nás prvákov a taktiež aj pre prímu. V celom areáli boli stanovištia so zaujímavým programom. Po jeho absolvovaní každý dostal pečiatku a tak sme sa rozbehli ich zbierať. Teda nielen pečiatky, ale najmä zaujímavé a pre život potrebné informácie a vedomosti.
Pani učiteľka Zuzana Kováčová je aj včelárkou. Na svojom stanovišti nám prezradila viac o včelách a ich spolunažívaní, o včelích produktoch. A dala nám tie ich sladučké produkty aj ochutnať.
Dozvedeli sme sa veľa zaujímavostí o žabách. A bonus! Asi viete, čo je to origami. Áno, to sú tie papierové skladačky. A my sme sa naučili poskladať žabu.
Viete, čo máte robiť, ak sa náhodou v lese stretnete s medveďom? Krik a útek vám nepomôže. My sme sa na ďalšom z radu stanovíšť dozvedeli práve to, ako sa správať v takejto situácii. A porozprával nám o tom odborník – poľovník. Náš starší spolužiak, ktorý si robí poľovnícky kurz, nám porozprával pikošky zo života v lese.
S pani učiteľkou Danielou Kopinskou sme na ďalšom stanovišti merali pH pôdy v našom parku. Zisťovali sme množstvo amoniaku, dusičnanov a dusitanov v nej. Ťažké? Zložité? Tak teda skúsime to zrozumiteľnejšie – zisťovali sme, ako je na tom pôda v našom parku s hnojením.
Lesník Michal nám ochotne a rád povedal niečo o raste stromov. Dozvedeli sme sa, ako vlastne dreviny v lese rastú od semienka cez semenáčik až po veľký strom. Vysvetlil nám, aké dreviny v lese rastú a vďaka nemu už vieme, ako určíme vek stromu.
Výfukové plyny a ekológia. Dennodenne sa o tom hovorí nielen v médiách. Áut je stále viac a viac. A tak jedno stanovište bolo venované aj tomuto problému Zeme. Kristián Košár z II. C nám ukázal horenie LPG a benzínu. A my sme sa dozvedeli zaujímavú informáciu – súčasné elektromobily majú v konečnom dôsledku väčšiu emisnú spotrebu ako benzínové motory.
Deň sme si všetci neskutočne užili. Uvedomili sme si, že vlastne každý deň by mal byť aj Dňom Zeme. Mali by sme sa naozaj všetci snažiť chrániť a zachovávať túto krásnu a vzácnu planétu. Pre seba i pre budúce generácie.
Katarína Budziňáková (I. B)
a redakcia VeTa eS Gé
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články
Novinky
- Starogympláci postúpili do finále medzinárodnej dejepisnej súťaže
- 4. 4. 2025
- Máme ďalších troch držiteľov zlatého pásma DofE
- 4. 4. 2025
- Starogymplácky tím na Európskej súťaži v štatistike na 14. mieste
- 3. 4. 2025
- Naši florbalisti majstrami PSK, postúpili na majstrovstvá Slovenska
- 3. 4. 2025
- Do republikového finále SOČ-ky postúpilo trio starogymplákov
- 3. 4. 2025
- Naša škola bude mať zástupcu v celoštátnom kole ekonomickej olympiády
- 2. 4. 2025
- Jakub Čopík štvrtý na celoslovenskom kole biologickej olympiády
- 2. 4. 2025
- Septimáni odhaľovali prvákom temnú minulosť budovy starého gympla
- 1. 4. 2025
- Svetový deň vody nás nabáda, aby sme si vodu vážili a chránili
- 31. 3. 2025
- Aj starogympláci majú otvorené možnosti v Policajnom zbore
- 28. 3. 2025