Nevypočutá hrdinka
- 27.10.2023 08:03
- Bačova žena. Príbeh o Eve – žene dvoch mužov – Ondreja a Miša. Tí svojou rivalitou, neústupčivosťou, nezmyselnou tvrdohlavosťou nakoniec zavinili to najhoršie – jej smrť. Slovenskú klasiku od dramatika Ivana Stodolu, ktorá sa nachádza aj v zozname „povinného“ čítania, sme mali možnosť vidieť v inscenačnom spracovaní na pódiu Slovenského komorného divadla v Martine. Martinské divadlo nám zas a opäť ukázalo niečo nové, niečo odlišné. Niečo, na čo nie sme všetci zvyknutí a pripravení.
Príbeh Bačovej ženy by mali poznať minimálne tí z nás, ktorí sa chystajú v máji postaviť pred maturitnú komisiu. Dúfam však, že jej nešťastný osud bude mementom pre viacerých. A udrží sa (mal by sa!) v našich dušiach aj po maturitnej skúške.
Táto tragédia rozpráva nešťastný životný príbeh mladej ženy Evy, ktorá sa nie vlastnou vinou dostáva do neriešiteľnej situácie. Východisko z nej naozaj neexistuje.
Eva dostane úradnú oficiálnu správu o smrti svojho manžela Ondreja. Zostane sama s dieťaťom. Je to doba, keď žena nemala právo rozhodovať sama o sebe, keď bola len časťou majetku, komôrkou pristavanou k chalupe. Zachráni ju Mišo – Ondrejov kamarát, ktorý sa s ňou ožení. Po piatich rokoch sa však Ondrej nečakane vracia domov...
Môžete si povedať, že dnes sa už také čosi nemôže stať. Napriek tomu je hra silne nadčasová a má čím osloviť aj súčasníka.
Autor chcel diváka rozrušiť a donútiť ho uvažovať nad vlastnými rozhodnutiami. Ukázať, ako tie vedia mať trvalé následky na životy ľudí okolo nás.
Podľa mňa sa to režisérovi a hercom martinského Slovenského komorného divadla podarilo úžasne. Nespoliehajte sa však iba na môj subjektívny názor. Opýtajte sa aj iných štvrtákov, ktorí túto inscenáciu videli, či aj oni boli takí nadšení.
A aký je podľa mňa ten odkaz pre súčasníkov?
Je absolútne nevyhnutné zaujímať sa o názory druhých ľudí, ktorých naše rozhodnutia môžu priamo ovplyvňovať. Aby sme neboli ako Ondrej a Mišo, ktorých zaujímali len vlastné túžby. Keby sme to chceli aplikovať na spoločnosť, natíska sa mi paralela s Mníchovskou dohodou. Aj tam mocnosti, teda tí silní, rozhodovali „o nás bez nás“. Sebectvo, neústupčivosť, chamtivosť... Neschopnosť či skôr neochota pochopiť druhú stranu. Ruku na srdce – nestaviame niekedy aj my blízkych ľudí do rovnakej alebo veľmi podobnej situácie?
Laura Gerényiová (IV. B)
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články
Novinky
- Vianočná besiedka vo fotografiách
- 23. 12. 2024
- Tradičný starogymplácky LIST JEŽIŠKOVI
- 19. 12. 2024
- Erasmus+ nám umožňuje spoznávať svet. Tentoraz sme boli v Írsku
- 19. 12. 2024
- Bylinky z kukučínky
- 18. 12. 2024
- Starogympláci s veľkým srdcom
- 18. 12. 2024
- Naši šachisti na majstrovstvách Slovenska v elitnom kvartete
- 12. 12. 2024
- Spoznaj svojho učiteľa – Miroslava Vargová
- 11. 12. 2024
- Aj v matematickej súťaži LOMIHLAV sme potvrdili našu výnimočnosť
- 11. 12. 2024
- Šimon Rybka a Laura Olexová do celoštátneho kola v šachu
- 10. 12. 2024
- Starogymplácki futsalisti strieborní
- 6. 12. 2024