Šrobárová zbierka zaujala, poučila, priniesla pozitívne dojmy
- 26.09.2024 15:20
- Viete, kto bol Vavro Šrobár? A viete, čo zbieral? Kvintáni a sextáni to už vedia! Stačilo im na to... Ale však si prečítajte...
Tatranská galéria v Poprade sa svojou činnosťou a aktivitou radí medzi najvýznamnejšie galérie na Slovensku. Okrem stálej expozície má mimoriadne bohatý program výstav nielen slovenského, ale často až európskeho významu. Žiaci kvinty a sexty si boli pozrieť v rámci vyučovanie predmetu umenie a kultúra (UKL) aktuálnu výstavu ŠROBÁROVA ZBIERKA. Čo ich tam zaujalo?
Vavro Šrobár bol slovenský politik, lekár, zástanca národnej jednoty Čechov a Slovákov. Okrem politiky a medicíny patrilo medzi jeho záujmy aj výtvarné umenie. V roku 1930 sa rozhodol kúpiť zbierku približne 180 obrazov starých majstrov s nádejou na ich následný predaj s vysokým ziskom. Boli to diela Britov, Holanďanov, Belgičanov, Španielov, Talianov, Francúzov, Maďarov a Nemcov zo 16. až 19. storočia. Z nich možno spomenúť napr. Mihálya Munkáscyho, Petra Paula Rubensa, Julesa Josepha Lefebvra či Carla Spitzwega. Jeho plány však nevyšli. Podarilo sa mu predať iba niekoľko exemplárov. Dostal sa do mimoriadne vážnych finančných problémov. V snahe zabrániť škandálu ho zo šlamastiky ťahali aj iné historické osobnosti, napr. vtedajší prezident Československa Tomáš Garrigue Masaryk či minister zahraničných vecí Edvard Beneš. Po niekoľko rokov trvajúcich ťahaniciach nakoniec zbierku 153 diel kúpilo Československé zemědělské muzeum, dnes Národní zemědělské muzeum v Prahe.
No a práve odtiaľ sa Tatranskej galérii v Poprade podarilo dostať do svojich výstavných priestorov 52 obrazov, ktoré sme si boli pozrieť. Čo nás tam najviac zaujalo? Musíme sa priznať, že oveľa hlbší dojem ako Šrobárova zbierka v nás zanechala paralelná expozícia JAKUB – SOCHÁR. Ide o výber z tvorby súčasného slovenského sochára Jakuba Vlčeka. Až tam sme si uvedomili, že okolo jedného jeho diela prechádzame denne – je ňou súsošie svätého Egídia pri kostole na Námestí svätého Egídia v Poprade.
Celkovo v nás návšteva Tatranskej galérie zanechala zmiešané pocity. Určite však prevažovali pozitívne dojmy. Vďaka za túto možnosť.
Amálka Helena Kováčová a Lilian Zemčáková (obe kvinta)
a redakcia VeTa eS Gé
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články
Novinky
- Erasmus+ Tenerife
- 13. 11. 2024
- Noví ľudia + nová kultúra + nové vnímanie = Erasmus+
- 12. 11. 2024
- Komu pomohli vaše nenosené tričká, ktoré ste priniesli do zbierky?
- 12. 11. 2024
- V informatike patríme medzi absolútnu elitu Slovenska
- 11. 11. 2024
- „Ku hviezdam sa nelieta, ku hviezdam sa rastie.“
- 6. 11. 2024
- Spoznaj svojho učiteľa - Tibor Hudák
- 5. 11. 2024
- Environmentalisti vysvetľovali význam levandule
- 5. 11. 2024
- Sen jedného októbrového večera
- 4. 11. 2024
- Škola v prírode je naozaj super vec
- 28. 10. 2024
- Aj takto vyzeral DOD na starom gympli
- 25. 10. 2024