• Študentská kvapka krvi u nás „vyrobila“ tri desiatky hrdinov

• 07.10.2019 16:23
      •      Viete si predstaviť, koľko krvi je potrebných na Slovensku na záchranu životov? Obete úrazov a nehôd, ľudia podstupujúci operácie, pacienti liečiaci sa na leukémiu, s ochorením krvných buniek... Áno, tí všetci potrebujú krv. Nie, nebudeme dlho napínať. V našej malej krajine sa ročne „minie“ približne 180 000 transfúznych jednotiek. Na to je potrebných 180 000 ľudí, ktorí prídu a povedia: Darujem, veď ma to nič nestojí. Na to je potrebných 180 000 darcov, ktorí nezištne ponúknu to, čo nevieme vyrobiť. Na to je potrebných 180 000 hrdinov...
      •      Tridsať z nich je po minulotýždňovej Študentskej kvapke krvi aj medzi nami – starogymplákmi. Dvakrát do roka sa naša školská jedáleň premení na transfúznu stanicu. Dáva tým šancu každému zdravému dospelákovi medzi nami ukázať, ako sa nebojí, ako vie zo seba dať to najlepšie, ako sa vie zmeniť na hrdinu.

Darovanie krvi je skutočným darom života. Zdravý jedinec ho môže poskytnúť chorým a pacientom po úrazoch. Prišli študenti z maturitného ročníka, prišli aj učitelia. Všetkým im patrí veľká vďaka a uznanie. Za každú kvapku. Potešil každý, kto sa prišiel darovať.

Zo školskej jedálne odchádzali väčšinou s úsmevom na tvári. Ten im vyčaroval nielen nádherný pocit z vlastnej schopnosti prekonať strach, bolesť, trochu nepríjemné točenie sa v hlave, ale aj preto, že naše ambasádorky potešili chuťové poháriky všetkých darcov  dobrotami, ktoré pre nich pripravili. Ďalšia šanca zaradiť sa medzi hrdinov príde vo februári 2020. Chceš to skúsiť?

Viktória Grivalská (II.B)
        Fotogaléria: