• Udalosť mesiaca - Polrok dopadol veľmi dobre, na konci to môže byť výborne

• 14.02.2020 11:11
      •          Polrok – polovička roka, obdobie šiestich mesiacov; najmä v škole polovička školského roka.      Takto vysvetľuje slovo POLROK Slovník slovenského jazyka. My to ešte spresníme – školský polrok je „iba“ päť mesiacov. Jedným dychom ale treba povedať, že je to pre každého študenta päť mesiacov práce, po ktorých prichádza jeho „výplata“, teda vysvedčenie. Každému ukáže, ako sa snažil, ako pracoval, ako pochopil to, čo sa mu učitelia snažili vysvetliť. Polrok v školskom prostredí však nie je len o výpise známok, ale aj mnoho ďalších informácií o nás žiakoch.
      •      Tak sa poďme trochu pohrať so štatistikou. Oficiálne údaje k nej sa nám podarilo získať od vedenia nášho starého gympla.

Učitelia na klasifikačnej konferencii hodnotili celkovo 547 žiakov. Viac ako polovica z nás (52,7 %) dosiahla priemer známok pod 1,50 a pritom nemala na vysvedčení trojku. To znamená tú známu čarovnú formulku „prospel/-a s vyznamenaním“. No a až 69 z nich (celkovo 12,6 %) nemalo ani jednu dvojku! Bezmála tretina z nás (31,5 %) prospela veľmi dobre. To sú naozaj skvelé výsledky svedčiace o tom, že prevažná väčšina starogymplákov berie školu tak, ako má, teda veľmi vážne. Iba necelých 14 percent sa „nezmestilo“ pod priemer 2,0. Priznávame, našli sa medzi nami aj „čierne ovečky“ – 0,37 % si na výpise našlo aj slovíčko „nedostatočný“. No a poslednú skupinku tvoria tí, ktorí majú individuálny študijný plán a na jeho základe majú predĺžené klasifikačné obdobie. Je to 1,65 % tých, ktorí majú čas do konca februára.

Ako je to s dochádzkou? Nie je žiadnym tajomstvom, že sú aj takí študenti, ktorí si radšej urobia zdravotnú pauzu, ako by mali sedieť v škole. Výsledkom toho je 47,45 vymeškaných hodín na žiaka. Je to naozaj veľmi veľa a azda práve tam je základ toho, že študijné výsledky nie sú ešte lepšie.

S radosťou teda konštatujeme, že polročná „výplata“ bola v globále veľmi dobrá. Urobme spolu všetko preto, aby na konci bola vynikajúca.

Viktória Grivalská (II. B)