• Čo je podľa starogymplákov naozaj krásne na Vianociach? – II. diel
   • Čo je podľa starogymplákov naozaj krásne na Vianociach? – II. diel

   • 18.12.2020 08:24
   • Včera sme priniesli prvú várku starogympláckych reakcií na otázku, či je na Vianociach naozaj krásne JEDLO. No a aby bolo absolútne jasné, že túto myšlienku reklamnej kampane jedného z obchodných reťazcov sme totálne zavrhli, tu je druhý diel – rovnako hľadajúci krásu týchto sviatkov v niečom úplne, ale naozaj úplne inom.

   •      Čo je naozaj krásne na Vianociach? Vôňa punču, medoviny, ihličia. Svetlá žiariace ulicami. Koledy vyhrávajúce v rádiách.

         Vianočná atmosféra je všade navôkol a mne sa nedá necítiť všetku tú lásku, ktorá je okolo mňa. Preniká do mňa každučkým pórom tela a ja sa pod jej náporom napĺňam šťastím. Rada zabúdam na straty, rada zabúdam na krivdy, rada zabúdam na bolesť. Oči mi skrývajú ružové okuliare a takýto svet mnou pohýna. Nedokážem sa tohto pocitu nabažiť. Topím sa v ňom. Spokojná. Rada. Stačí zapáliť poslednú sviečku na adventnom venci a už ďalej nedokážem udržať v sebe to dieťa, ktoré po celý rok poctivo ukrývam pred svetom. Zbožňujem túto peknotu Vianoc.

                                                                              Zuzana Guzyová (II. C)


         Na Vianociach si každý rok užívam tie nádherné voľné chvíle strávené v kruhu rodiny a najbližších. Vždy sa zídeme v jednom dome a užívame si túto spoločnú chvíľu. Aké to bude tento rok?

         Nuž, dnešná COVID-ová situácia nám to nedovolí, ale aj napriek tomu verím, že to budú nezabudnuteľné sviatky. Opäť so sebou prinesú to čaro, ktoré ich urobí krásnymi. Aj keď nebudeme s našimi známymi v priamom kontakte, myslime na nich a dajme im lásku, ktorá z nás každé Vianoce vyžaruje. Pre nás je to možno maličkosť, no pre nich to bude veľký dar. Podeľme sa o to najdôležitejšie!

                                                                              Ema Bajtošová (I. B)

     

         Vianoce. Čas pokoja, lásky a darčekov. Tento nezameniteľný, jedinečný sviatok je výnimočným nielen pre všetky tieto atribúty, ale najmä pre jeho účinok.

         Všetci poznáme reklamy ponúkajúce voňavé ingrediencie, krásne bábiky, múdre knihy... To hlavné je ale láska. V tomto svete, kde nás samota prenasleduje ako náš tieň, sú Vianoce hnacou silou zmeny.

         Sme obklopení svojimi milovanými. Šťastie horí v našich srdciach. Samota uteká preč. Rodiny sa stretávajú, deti sa hrajú – nikto nie je sám. Ten moment, keď sa rodina usadí ku ozdobenému stromčeku, znie smiech a hrajú koledy, sa nedá ničím nahradiť.

                                                                              Natália Demčáková (oktáva)

     

         Sneh. Dvadsiaty štvrtý december. V krbe horí oheň. Kapor vo vani. Rodina sa konečne zišla pokope. V rádiu vyhrávajú koledy a telka je plná vianočných rozprávok. Nie je tajomstvom, že tento deň je plný emócií.

         Pri štedrovečernom stole spomíname na tých, ktorí už s nami nie sú. Ani chutné jedlo nám ich nevráti späť. Na stole majonezák s vyprážaným kaprom. On by nechcel mať Vianoce? Tak prečo sme ho zjedli? Oslavujeme teda sviatky pokoja alebo je to kar na počesť kapra?

                                                                              Izabela Petrovská (I. B)

     

         Čo je naozaj krásne na Vianociach? VŠETKO!

         Každý môže považovať za krásne niečo iné. Len si predstavte také deti. Ony určite považujú za ohromujúce všetky tie darčeky, ktoré si nájdu pod stromčekom. Rodičia nájdu krásu v tej radosti svojich detí. Nezabúdajme na našich starých rodičov. Väčšinou tieto sviatky trávime s nimi. Oni za čarokrásne považujú ten čas strávený spolu s nami.

         Vianoce považujem za najkrajšie obdobie v roku, nielen kvôli týmto pôžitkom, ale hlavne preto, že toto obdobie vždy trávim so svojou rodinou.

                                                                              Karina Mlynárová (I. B)

     

         U nás doma je najočakávanejšou činnosťou spojenou s vianočnými sviatkami stavanie vianočného stromčeka. Postupne naň vešiam všetky ozdoby. Od svetielok a figúrok až po tú svojpomocne vyrobenú výzdobu, ktorá je síce ako päsť na oko, ale jednoznačne nemôže chýbať.

         Široko sa usmievam a  hľadím na náš strom. Cítim sa bližšie k tým, ktorí tu už nie sú. Bližšie k tým, ktorí sú ďaleko. Bližšie k minulosti a bližšie k súčasnosti. Vidím nielen svojich rodičov a sestry sedieť okolo stromu, ale aj tie najstaršie spomienky. Vidím nás všetkých. Svoju rodinu, naše životy v žiare vianočných svetiel. Čo môže byť krajšie?

                                                                              Karin Koščáková (III. B)

     

    Do našej redakčnej mailovej schránky vetasg@stary-gympel.sk sme dostali aj niekoľko vianočných vyznaní vo veršoch. Maximálne subjektívne sme vybrali jedinú ukážku:

    Vianoce k nám opäť prišli,
    všetci sme sa spolu zišli. 
    Doma ver´ sedieť budeme, 
    lockdown spoločne zvládneme.

    Do prasknutia sa najeme,
    aspoň päť kíl priberieme.
    Stromček sme už postavili,
    hviezdu sme naň nasadili.

    Darčeky sú zabalené,
    jedlo taktiež navarené.
    Kapustnica v dome vonia,
    na kostole zvony zvonia.

    Teraz, žiaľ, veľmi nie je in,
    že narodil sa Boží syn.
    Ľudia iba ospevujú,
    kde darčeky nakupujú.

     Telka plná rozprávok,
    čakám na ne celý rok.
    Hviezda v jabĺčku nám značí,
    že len zdravie ľuďom stačí.

    Nebudeme mať my smolu,
    lebo vždy držíme spolu.
    A ako vždy: v Novom roku
    veľa šťastia v každom kroku.

                                                               Rado Krišanda (III. B)

     

   • Naspäť na zoznam článkov
  • Kontakty

   • Gymnázium, Kukučínova 4239/1, Poprad
   • skola@stary-gympel.sk
   • taylorova@stary-gympel.sk
   • +421/52/4264421 informátor +421/52/4264427 sekretárka riaditeľa školy +421/52/4264422 riaditeľ školy
   • Kukučínova 4239/1, 058 39 Poprad
   • IČO: 00161098
   • DIČ: 2020656935
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje
 • Staňte sa naším fanúšikom