Putovanie nielen za vedomosťami, ale najmä za zážitkami (31. mája 2016)
- 31.05.2016 01:24
- Minulý týždeň patril v našej škole nielen maturitám, ale aj exkurziám. Najskôr tretiaci v rámci dejepisno-fyzikálno-chemickej výpravy navštívili Podbrezovú, Slovenskú Ľupču a Banskú Bystricu, druháci sa vybrali v rámci geograficko-historicko-
literárnej exkurzie spoznávať regióny Liptov a Orava. Ste zvedaví, ako sa im to páčilo a čo bolo pre nich najväčším zážitkom? O druháckom putovaní vám do nášho eČasopisu napísala Debora Neubellerová (II.B) a tretiacky program zosumarizovala Michaela Kacvinská (III.B). Takže KLIK! a môžete čítať... Druháci spoznávali Liptov a Oravu
„Bingóóó!“ zakričali si mnohí z nás, keď sa dozvedeli, že počas ústnych maturitných skúšok, ktoré sa konali v našej škole od pondelka 23. mája do piatka 27. mája, bude naše vyučovanie čiastočne upravené. Deň študijného voľna, účelové cvičenie, ba aj exkurzia. Väčšina pracovného týždňa mimo školských lavíc. A ešte aj počasie nám praje...
„Najexotickejšie“ vyzerala pre nás – druhákov – piatková exkurzia. Liptov, Orava, história, geografia, skanzen, hrad... Aby sme celý program dodržali a všetko stihli tak, ako bolo naplánované, museli sme si v tento deň privstať. Už o 7.15 h nás spred školy po skupinkách odvážali autobusy na časovo náročnú trasu nášho putovania.
Prvá zastávka – Archeoskanzen Havránok nad Liptovskou Marou. Na týchto miestach kedysi žili Kelti, ktorí boli pravdepodobne prví obyvatelia Liptova. Chcelo to iba trochu si natiahnuť si nohy po zhruba hodinovom sedení v autobuse a za niečo viac ako polhodinku sme stihli vidieť zrekonštruované objekty z mladšej doby železnej a staršej doby rímskej.
Opäť šup-šup do autobusu a už sme sa presúvali do západnejšie ležiaceho slovenského kraja – na Oravu. V poradí druhou našou zastávkou bolo Múzeum oravskej dediny Zuberec – Brestová. Múzeum je umiestnené v očarujúcom prírodnom prostredí. Nachádzajú sa tu drevenice, obydlia s dvormi a stajňami, historický drevený mlyn či píla. Mali sme šťastie, pretože v piatok sa tak konajú tvorivé dielne a my sme mali postarané aj o bonusový program. Cez dvojhodinový rozchod s obhliadkou sme mali možnosť „zahrať sa tak ako kedysi“ a dostať informácie o tradičnom živote na dedine tak trochu inak – posadili sme sa do školských lavíc, v akých kedysi sedeli takí velikáni slovenskej literatúry ako Pavol Országh (neskôr Hviezdoslav) či Matej Bencúr (známejší pod spisovateľským menom Martin Kukučín), vyskúšali sme si vyučovanie ako v ich dobe, chodili na chodúľoch, videli sme, ako sa vyrábajú hlinené džbány, sviečky z včelieho vosku a mnoho ďalších zaujímavostí. No a nakoniec sme dostali sladkú odmenu.
Opäť nasledoval takmer hodinový autobusový presun pod dominantu Oravy – Oravský hrad. Ten patrí medzi najkrajšie pamiatky hradného staviteľstva na Slovensku. Vyšliapať desiatky schodov po jednotlivých nádvoriach a častiach tohto architektonického skvostu nás prakticky všetkých dorazilo.
Povinné školské exkurzie sú viac než prospešné. Táto naša splnila svoj cieľ a my sme sa príjemne unavení a plní nových zážitkov vrátili domov. Išlo o ozaj vydarenú akciu, z ktorej si nebudeme pamätať len pamiatky a výklady. Vždy to budú najmä spomienky na pekné chvíle s kamarátmi a učiteľmi.Debora Neubellerová (II.B)
Tretiaci si rozširovali vedomosti z fyziky, chémie i dejepisu
Vo štvrtok 26. mája 2016 sme sa my, tretiaci, zúčastnili na dejepisno-fyzikálno-chemickej exkurzii. Celé sa to začalo tým, že sme sa rozdelili do dvoch skupín, z ktorých každá mala prvú časť programu odlišnú.
Tí, ktorí majú vášeň pre chémiu, sa spolu s pani učiteľkou Lýdiou Comissovou a pani učiteľkou Danielou Kopinskou vybrali do Biotiky v Slovenskej Ľupči. Vyobliekaní v bielych plášťoch a s plastovou helmou na hlave sme sa vydali na prieskum po firme. V Biotike sme zbierali poznatky o výrobe cystínu, látky, ktorá podporuje zdravú kožu, nechty a vlasy. Pri výrobe cystínu sa však uvoľňuje nepríjemný zápach, ktorý nám spočiatku zvraštil tvár, ale s pribúdajúcimi minútami sme ho skoro prestali vnímať. Taktiež sme sa dozvedeli viac o fermentácii, o práci v laboratóriu, ale aj o tom, ako to vlastne v takejto firme chodí.
Druhá skupina tretiakov, ktorí sa nechceli nechať ukrátiť o nové poznatky z fyziky, sa so sprievodom pani učiteľky Zuzany Parížekovej a pánov učiteľov Lukáša Cimbu a Tibora Hudáka vybrala do Železiarní v Podbrezovej. Tam videli proces výroby a spracovania ocele.
Náš spoločný program sa potom začal v Banskej Bystrici. Exkurzia totiž nenechala v štichu ani milovníkov dejepisu, pretože naša druhá zastávka bola v tamojšom Múzeu SNP. Toto múzeum púta pozornosť ešte pred jeho dverami, pretože sídli v architektonicky nezvyčajnej budove, ktorá bola postavená ako pamätník SNP. Prehliadka múzea sa začala krátkym filmom a pokračovala prehliadkou s výkladom, ktorý svojou dĺžkou možno viacerých odrádzal, ale zároveň bol veľmi zaujímavý a plný nových, často nám doteraz neznámych poznatkov o našich národných dejinách.
Potom nasledovala pre mnohých asi najlepšia časť programu – voľný rozchod po uliciach Banskej Bystrice. Pani učiteľka Zuzana Parížeková si ale pre nás pripravila ďalšiu aktivitu, ktorou bolo hľadanie jednotlivých fakúlt banskobystrickej Univerzity Mateja Bela. Po dvojhodinovej potulke mestom sme sa posilnení jedlom, sladkou zmrzlinou alebo studenou limonádou stretli opäť pred Múzeom SNP a spoločne sa vrátili k našim autobusom.
Tento deň bol naplnený veľkým počtom prejdených krokov, mnohými novými poznatkami, ale najmä veľkým počtom skvelých zážitkov. Aj keď sme zasadli do autobusu unavení, boli sme šťastní, že sme mohli absolvovať túto exkurziu v kruhu našich úžasných spolužiakov a učiteľov.
Michaela Kacvinská (III.B)
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články