Štefan Slavkovský vďaka úspechu na IJSO pocestuje na Bali
- 23.09.2016 08:27
- Počuli ste už o ostrove Bali? Je to indonézsky ostrov nachádzajúci sa na západnom konci súostrovia Malé Sundy, medzi ostrovmi Jáva na západe a Lombok na východe. Exotika, však? No a práve tam sa v decembri uskutoční veľké finále medzinárodnej vedomostnej súťaže z fyziky, chémie a biológie International Junior Science Olympiad, v ktorom bude našu školu i celé Slovensko reprezentovať Štefan Slavkovský z kvarty. Ako sa mu to podarilo? Prečítajte si v našom školskom eČasopise interview s týmto výnimočným chalanom pod názvom Vedomosti z fyziky, chémie a biológie ho dostali do Indonézie, ktoré pripravila Debora Neubellerová (III.B).
Vedomosti z fyziky, chémie a biológie ho dostali do Indonézie
Postupne sa z neho stáva vedec. Je totiž víťazom olympiády mladých vedcov. Reč je o štrnásťročnom žiakovi kvarty osemročného štúdia v našom gymnáziu Štefanovi Slavkovskom, ktorý sa zúčastnil na dvoch kolách medzinárodnej súťaže v Bratislave a skončil v rámci celého Slovenska na skvelom striebornom mieste.
Števo, na úvod nám povedz niečo o tejto súťaži.
„IJSO znamená International Junior Science Olympiad. Je to medzinárodná vedomostná súťaž z fyziky, chémie a biológie, ktorá je určená pre žiakov mladších ako šestnásť rokov. V kalendárnom roku konania súťaže nesmie teda žiak ešte osláviť šestnáste narodeniny. Nezáleží na tom, či je študentom základnej alebo strednej školy. Na Slovensku sú to najmä základné školy a osemročné gymnáziá.“Aký je tvoj vzťah k spomínaným predmetom?
„Najviac ma baví fyzika. Fyzika je všade okolo nás. Sprevádza náš už od kolísky. Bez fyziky by som sa nemohol ani voziť na bicykli. Nevedeli by sme napríklad nič o tlaku a bicyklovať sa s vyfúknutými kolesami by veru nebola veľká ´sranda´. Vo fyzike je stále čo objavovať, a to sa mi páči. Škoda, že má však v škole medzi žiakmi taký negatívny obraz. Na druhej strane sa však tomu ani nečudujem – každú hodinu pribúdajú nové poučky a rovnice. No nie je to tak iba s fyzikou. Aj taká chémia a biológia dajú človeku zabrať.“Plne s tebou súhlasím. Čím zložitejšie teórie, tým sa človek ľahšie stratí. Ale prezraď, ako si sa na túto súťaž dostal.
„Na základe internetového testu v apríli a doterajších úspechov a výsledkov z olympiád a pytagoriád, ktorých som bol v minulom školskom roku úspešným riešiteľom. Potom som sa zúčastnil na okresnom a celoslovenskom kole, no a mňa a šestnásť ďalších súťažiacich z celého Slovenska pozvali na prvé kolo IJSO. To sa konalo ešte pred letnými prázdninami koncom mája na Univerzite Komenského v Bratislave.“Ako sa ti tam darilo?
„Počas troch dní som absolvoval podobnú súťaž, ako bude na medzinárodnom kole, to znamená najskôr test, potom teória a nakoniec rôzne experimenty zo všetkých troch spomínaných predmetov. Napokon som skončil druhý zo sedemnástich súťažiacich. Získal som 40,6 bodov z 50 možných. Prvých sedem z nás postúpilo do finálového kola výberu.“Kedy sa konalo a ako to tam prebiehalo?
„Odtiaľ som sa práve vrátil. Mám za sebou ďalšie tri náročné dni strávené premýšľaním, rátaním a experimentovaním. Bolo to opäť v Bratislave na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského. V prvý deň, teda v pondelok, som plný stresu dorazil do Bratislavy a už aj ma čakala experimentálna časť z chémie a nešťastnej biológie. Titráciu z chémie som zvládol ´za jedna´ no dokázať a zdôvodniť osmotické javy, čo sa biológie týka, mi robilo menšie problémy. Na druhý deň zo mňa strach a stres našťastie opadli. Čakala ma praktická časť z fyziky, kde som mal zistiť rezistivitu grafitu, čo sa mi aj podarilo. Potom už len vyrátať pár príkladov na teoretickej časti a v stredu napísať ´krúžkovací´ test.“Ako si sa umiestnil?
„Celkovo som skončil druhý zo siedmich finalistov. Od prvého miesta ma delilo 1,75 bodu a tretia súťažiaca za mnou zaostávala o päť bodov.“Predpokladám, že tvoje pocity po takomto úspechu sú dobré.
„Som veľmi šťastný. Mojou odmenou je možnosť účasti na medzinárodnom kole súťaže, ktoré sa po iné roky konalo v pre nás exotických mestách ako napríklad juhokórejskom Daegu, argentínskej Mendoze, indickom Pune... Tento rok to bude na ostrove Bali v Indonézii. Pocestujem spoločne s prvým a tretím umiestneným.“
Ako sa hodláš ďalej pripravovať?
„Rátam s pomocou našich učiteľov, ktorí mi už teraz veľmi pomohli a bez nich by som sa asi len ťažko umiestnil na druhom mieste. Za pomoc ďakujem najmä pani učiteľkám Zuzane Tobisovej, Dominike Hriňákovej, Ivete Šatankovej a pánovi učiteľovi Františkovi Gombošovi. Čaká ma ešte vyriešiť veľa príkladov. Chcem sa ešte mnohé naučiť a byť čím ďalej lepší. Tiež mám v pláne rôzne sústredenia, kde sa získam veľa nových poznatkov. Napríklad už na budúci týždeň plánujem sústredenie z fyziky UFO spolu s jedným z mojich spolužiakov.“Ako sa ti páčila Univerzita Komenského? Čo ťa tam zaujalo? Rozmýšľal si o štúdiu na nej? Chcel by si sa v budúcnosti venovať fyzike?
„Absolvoval som krátku prehliadku univerzity, no popri súťažení som si všímal, aké kvalitné zariadenia, laboratóriá a iné priestory v tejto škole sú. Najviac ma zaujal prístroj v hodnote päť miliónov eur s názvom Strapatá Mary. Jeho úlohou je rozlišovať väzby medzi atómami v molekule. Môžem povedať, že uvažujem o štúdiu v Bratislave, ale na to mám ešte dosť času.“zhovárala sa Debora Neubellerová (III.B)
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články