Vyučovanie tak „trochu“ inak
- 21.06.2018 19:06
Vedeli ste, že sa dá literatúra učiť aj inak, ako sme zvyknutí? Pani učiteľka Miroslava Nitschová nám, kvartánom, ukázala, ako to vie byť netradične zaujímavé. Pri preberaní učiva o dráme sme si na vlastnej koži vyskúšali pocity účinkujúcich v divadle.
Pracovali sme v troch skupinách. Pripravili sme si ukážky inscenácií tragédie Williama Shakespeara Rómeo a Júlia, muzikálu kvarteta autorov Ján Štrasser, Kamil Peteraj, Marián Varga a Pavol Hammel Cyrano z predmestia a komédie Jozefa Gregora-Tajovského Ženský zákon.
Úlohou každej skupiny bolo zabezpečiť všetko, čo divadelná inscenácia potrebuje. Rozdelili sme si úlohy, pripravili scenáre, kostýmy, návrhy scény, bulletiny...
Nasledovali čítačky textov a zasadzovanie do priestoru. Na divadelné skúšky sme mali dva týždne, ktoré nám poskytla pani učiteľka aj v rámci vyučovacích hodín. Ako to celé prebiehalo? Nech nám to povedia účinkujúci.
Ako hodnotíš výsledok svojej práce?
Marianna (režisérka Ženského zákona): „V konečnom dôsledku som na moju skupinu hrdá. Len moje nervy mohli byť viac ušetrené, ale nakoniec to bolo super.“Podarilo sa ti zorganizovať svoju divadelnú skupinu?
Adam (režisér Rómea a Júlie): „Na začiatku ma niektorí členovia nerešpektovali, ale keď som rozdelil úlohy, začalo sa nám pracovať lepšie.“Čo ti priniesla práca na divadle?
Olívia (herečka – Roxana z muzikálu Cyrano z predmestia): „Ako celok sa mi toto divadlo zdalo ako dobrá skúsenosť. Zodpovednosť, zábava, hádky... Aj takto by sa dalo charakterizovať naše divadlo.“Vyskytli sa počas nacvičovania divadla nejaké problémy?
Natália (kostymérka): „Pár výnimiek, ktoré nedokázali brať divadlo vážne, takže si z textu robili srandu a vymieňali si slová za svoje.“Ema (kostymérka): „Niekedy to naozaj nebolo ľahké. Nie každý mal šťastie na zodpovedných ľudí v skupine.“
Aká je predstava jednotlivých postáv podľa kostymérky? (muzikál Cyrano z predmestia)
Laura (kostymérka): „Roxana musí mať vrkoč a sukňu, Kristián musí byť moderný a štýlový a Cyrano by mal mať oblečené trochu jednoduchšie oblečenie a zdeformovaný nos.“Bolo ozvučovanie divadla náročné?
Alex (zvukár): „CD s hudbou som si pohľadal a požičal. Nacvičovanie hudby nebolo náročné, lebo sme sa na všetkom dohodli – kedy hudbu zastaviť, čo vynechať a čo pustiť.“Táto skúsenosť nám ukázala, že literatúra nie je iba o čítaní diel a debatovaní o nich. Dá sa učiť aj takto interaktívne a prežiť ich. Vcítiť sa do úlohy režisérov, hercov, kostymérov a scenáristov nebolo jednoduché, no my sme vďační za tento zážitok.
Text: Katarína Závacká
Interview: Samuel Kakalejčík, Ivana Mlynárová, Katarína Mišurdová
Foto: Ivana Mlynárová (všetci kvarta)- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články