Deň Zeme našimi očami
- 03.05.2024 10:26
- Štvrtok 2. mája sa líšil od ostatných štvrtkov v tomto školskom roku. Pre nás prvákov bol výnimočný, pretože sme sa neučili podľa riadneho rozvrhu. To ale neznamená, že sme sa nič nenaučili! V rámci oslavy Dňa Zeme sme sa prostredníctvom interaktívnych workshopov v areáli našej školy dozvedeli veľa nových a zaujímavých vecí.
Deň Zeme sa každoročne koná 22. apríla. Je to ekologicky motivovaný sviatok, ktorý by nás mal upozorniť na vplyv ničenia životného prostredia, rozvíja diskusiu o tom, ako zabrániť ďalšiemu znečisteniu našej planéty a eliminuje jeho ničivé dopady. Chce osloviť každého z nás, pretože len spoločnými silami môžeme ovplyvniť našu budúcnosť. Takto sme sa do toho spoločne vrhli v starom gympli...
Prioritná téma bola Záväzok pre Zem. Environmentálna komisia vytýčila tri hlavné aktivity – zveľadenie školského parku a náučného chodníka, vyčistenie parku a vysádzanie bylín a drevín a praktické aktivity s tvorivými dielňami. Pripravené workshopy boli na témy Okolo zeme, Prospešné a neprospešné veci pre našu planétu, Kto by dokázal prežiť v prírode?, Život v lese, Zo života včely medonosnej, Aktivity pohľadom lesníka, Meranie pH pôdy, Výfukové plyny a ekológia, Pomaly, ďalej zájdeme! a Potraviny na správnom mieste.
Naša trieda I. C sa rozdelila na tri skupiny. Prvé dve hodiny sme sa spoločne podieľali na skrášľovaní okolia školy. Zbierali sme odpadky, sadili sme nové kvety, v záhonoch pleli burinu, pridávali im novú zeminu a navrch sme sypali piliny. No a potom sme sa zastavili v každej zo spomínaných tvorivých dielní. Boli pripravené veľmi zaujímavo a s pútavým obsahom. Každý mal svoju tému. Mohli sme si napríklad vyskúšať, či by sme prežili v prírode. V ďalšom sme kreslili, čo našej prírode pomáha a, naopak, čo jej škodí. Dozvedeli sme sa tiež o výrobe oblečenia, o včelách a ich živote, o tom, ako môžeme skladovať potraviny. Po každom splnenom kvíze sme dostali pečiatky.
Skupinu, v ktorej som bola aj ja, najviac zaujala téma Výfukové plyny a ekológia. Pripravili ju pre nás starší spolužiaci z druhého a tretieho ročníka. Na stanovišti sme si mohli na vlastnej koži vyskúšať, že ľudská ruka môže horieť a pritom nepopáliť. Bolo to fascinujúce.
Na záver sme absolvovali debatu s pánom učiteľom PaedDr. Rastislavom Šablom, kde sme zhodnotili aktivity z akcie, porozprávali sa o globálnych problémoch životného prostredia a navrhli si aktivity, ktoré môžeme zrealizovať v budúcnosti.
Organizátori sa o nás postarali v každom smere. Zabezpečili dokonca aj pitný režim, čo sa nám príjemne hodilo.
Verím, že prioritnú tému sa nám podarilo úspešne splniť. Robili sme nielen to, čo sme vedeli, ale aj to, čo sme mohli. Náš triedny učiteľ PaedDr. Rastislav Šabla ako koordinátor environmentálnej komisie bol na nás hrdý.
Starogymplácky Deň Zeme hodnotím veľmi pozitívne. Bol to super zážitok. Užili sme si ho v pokoji a s úsmevom na tvári. Zároveň to bol pre nás ďalší krok pri spájaní triedneho kolektívu.
Maša Benková (I.C)
- Naspäť na zoznam článkov
Najnovšie články
Novinky
- Tradičný starogymplácky LIST JEŽIŠKOVI
- 19. 12. 2024
- Erasmus+ nám umožňuje spoznávať svet. Tentoraz sme boli v Írsku
- 19. 12. 2024
- Bylinky z kukučínky
- 18. 12. 2024
- Starogympláci s veľkým srdcom
- 18. 12. 2024
- Naši šachisti na majstrovstvách Slovenska v elitnom kvartete
- 12. 12. 2024
- Spoznaj svojho učiteľa – Miroslava Vargová
- 11. 12. 2024
- Aj v matematickej súťaži LOMIHLAV sme potvrdili našu výnimočnosť
- 11. 12. 2024
- Šimon Rybka a Laura Olexová do celoštátneho kola v šachu
- 10. 12. 2024
- Starogymplácki futsalisti strieborní
- 6. 12. 2024
- Fotopozdrav z práve prebiehajúcej mobility našich žiakov v Írsku
- 5. 12. 2024