• Viete niečo o bombardovaní Nových Zámkov? Uzol vám rozšíri obzor

• 8. 11. 2023
        • Hneď na začiatku treba povedať, že UZOL je názov románu a jeho autor Marek Hudec nám ho osobne prišiel predstaviť. To NÁM znamená členom čitateľského klubu Anasoft litera gymnazistov a žiakom I. AA triedy. Prečítajte si recenziu tohto dielka uchádzajúceho sa o honor najlepšia slovenská próza roku 2022.
        • Neboli ste na besede so spisovateľom Markom Hudecom? Vypočujte si ho!

• 7. 11. 2023
        • Cena René – Anasoft litera gymnazistov, do ktorej je už šiesty rok zapojená aj naša škola, sa pomaly blíži k cieľu. Čoskoro sa dozvieme, ktorá z piatich nominovaných kníh sa stane KNIHOU ROKA. Členovia starogympláckeho  čitateľského klubu mali pred pár dňami možnosť osobne sa stretnúť s mladým slovenským spisovateľom Markom Hudecom. O čom takmer dve hodiny debatovali? To vedia len oni. Vy si však vďaka podcastu Tomáša Sálusa (III. B) môžete zopár postrehov autora knihy Uzol. Vojnový príbeh Nových Zámkov vypočuť TU. No a ak chcete vedieť niečo viac o samotnej súťaži René – Anasoft litera gymnazistov, Tomáš vyspovedal aj koordinátorku tejto najvýznamnejšej literárnej ceny na Slovensku Alexandru Jurišovú. Rozhovor s ňou je zase TU. Príjemné počúvanie!

• Dva starogymplácke tímy v druhej desiatke výsledkovej listiny Matboja

• 7. 11. 2023
        • Na celoslovenskej matematickej súťaži Matboj v Košiciach obsadilo družstvo v zostave Markéta Dlugošová, Michaela Plšíková, Jozef Šifra a Jozef Pažitný (všetci kvinta) veľmi slušné 14. miesto. V 48-člennom štartovom poli len o tri priečky nižšie na 17. pozícii klasifikovali zostavu Soňa Vasiľová (III. B), Sebastián Šoltys, Ondrej Pomietlo (obaja septima) a Michal Tatarko (I. C). Blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu školy.
      • 111 SLOV: Výnimočné jesenné prázdniny

• 7. 11. 2023
        • Ani sme netušili, aké mimoriadne udalosti nám vedia jesenné prázdniny priniesť. A veru sme ani netušili, koľkí starogympláci o tom dokážu napísať zaujímavý príspevok maximálne 111 slovami. Naozaj nám prišlo množstvo vynikajúcich textíkov. Až toľko, že sme sa už po druhý raz rozhodli udeliť nie sľubované tri, ale až štyri jednotky zo slovenčiny. No a koho snaha bude tentoraz odmenená? Čítajte!
      • Spisovateľ Marek Hudec predstavil Anasofťákom svoj Uzol

• 6. 11. 2023
        • Sme jednou z mála škôl na Slovensku, ktoré sú zapojené do projektu Cena René Anasoft litera gymnazistov. O čo ide? Anasoft litera je cena pre slovenskú knihu roka. Čosi ako literárny Oscar. No a čo-to do toho môžeme povedať aj my – stredoškoláci. A tak už od júna máme vďaka Literárnemu centru možnosť čítať päť nominovaných kníh. Našou úlohou je vybrať z nich tú podľa nás najlepšiu. A stretávame sa aj s ich autormi. Práve o tom vám chcem povedať. Čítajte!
      • Halloweenske aktivity na hodinách angličtiny
      • Nevypočutá hrdinka

• 27. 10. 2023
        • Bačova žena. Príbeh o Eve – žene dvoch mužov – Ondreja a Miša. Tí svojou rivalitou, neústupčivosťou, nezmyselnou tvrdohlavosťou nakoniec zavinili to najhoršie – jej smrť. Slovenskú klasiku od dramatika Ivana Stodolu, ktorá sa nachádza aj v zozname „povinného“ čítania, sme mali možnosť vidieť v inscenačnom spracovaní na pódiu Slovenského komorného divadla v Martine. Martinské divadlo nám zas a opäť ukázalo niečo nové, niečo odlišné. Niečo, na čo nie sme všetci zvyknutí a pripravení.
        • Prvý (a zatiaľ jediný) slovenský kozmonaut medzi starogymplákmi

• 25. 10. 2023
        • Ivan Bella. Áno, tak sa volá náš jediný slovenský kozmonaut. V roku 1999 strávil na obežnej dráhe Zeme bezmála osem dní. No a on si prišiel podebatovať s našimi najmladšími starogymplákmi – primánmi a sekundánmi. A ešte s redaktorom nášho audioštúdia Tomášom Sálusom (III. B). No a vďaka Tomášovi sa z nášho podcastu dozviete, ako sa Ivan Bella stal kozmonautom, či sa ním môžete stať aj vy, akú farbu má vesmír, či sme jediné živé bytosti vo vesmíre... a aj to, či je Zem naozaj guľatá. POČÚVAJTE!