• Nie je to zlé, môže to byť ešte lepšie

    • 3. 12. 2019
    •     To nám ten čas beží. Zdá sa že len pred chvíľou sme sa po 65-dňových letných prázdninách stretli na slávnostnom otvorení školského roka a už máme za sebou prvý štvrťrok. Pre niektorých žiakov to bol úspešný rozbeh do nového školského roka, pre iných menej. Je čas malej rekapitulácie.

          Na prvej štvrťročnej klasifikačnej porade naši učitelia hodnotili naše najväčšie úspechy, ale upozornili aj na existujúce, prípadne vznikajúce problémy žiakov. Čoho bolo viac? Určite toho dobrého! Veď sme predsa výborní žiaci, však? To ale ešte neznamená, že to nemôže byť ešte lepšie.

          Z bezmála šesťsto starogymplákov pätnásti v polčase prvého polroka „visia“ nad priepasťou. To sú necelé tri percentá. Teda výsledky troch žiakov zo sto učitelia hodnotia ako nedostatočné.

          Občas mávame problémy aj s dodržiavaním všetkých nariadení školského poriadku. A aj o tých porušovateľoch sa na klasifikačnej porade hovorilo. Preventívne sa udeľovali výchovné opatrenia, teda napomenutia či pokarhania zatiaľ iba triednymi učiteľmi. 

          Pomerne veľké rozdiely sú v dochádzke jednotlivých tried. Priznajme si, že zubári a kožní lekári si pri nás prídu na svoje. V priemere každý žiak vymeškal za prvý štvrťrok až 28 hodín. To je dosť veľa. Určite aj v tomto ešte máme čo zlepšovať.

          Druhý štvrťrok bude kratučký. Prídu doň zimné (vianočné) prázdniny, v januári po nich ostane iba pár dní na zlepšenie výsledkov. Veríme, že žiaci našej školy svojou snahou a vlastnou aktivitou prispejú k tomu, aby na polročnej porade boli študijné výsledky ešte lepšie ako teraz.

                                                                                   Viktória Grivalská (II. B)

    • Deň otvorených dverí - POZVÁNKA

    • 25. 11. 2019
    • Pozývame záujemcov o štúdium v gymnáziu na Deň otvorených dverí, ktorý sa uskutoční 3. decembra 2019 v čase od 8.00 - 12.00 h. Prihlás sa tu.

    • Na Deň nenakupovania o probléme konzumu

    • 29. 11. 2019
    •      Žijeme v ére najlacnejšieho oblečenia všetkých čias. Čím lacnejšie, tým lepšie. Čím ho máme viac, tým sme spokojnejší. No zamýšľame sa niekedy nad tým, čo všetko sa nachádza za novým štýlovým kúskom, ktorý nám pribudol v šatníku? Ovplyvňuje naše nakupovanie aj životy druhých?        

         V stredu 27. novembra 2019 si členovia environmentálnej komisie pod vedením pána učiteľa Rastislava Šablu dva dni pred oficiálne stanoveným dátumom Medzinárodného dňa nenakupovania pripravili pre svojich spolužiakov zaujímavé podujatie. Jeho cieľom bolo poukázať na sociálny a environmentálny dopad textilného priemyslu. V neformálnych rozhovoroch informovali spolužiakov o kritických pracovných podmienkach zamestnancov módnych spoločností, nútenej práci detí, či plate, ktorý v mnohých prípadoch nepresahuje 3 USD za 14 – 18 hodín namáhavej práce. Tiež sa snažili upozorniť na znečistenie prírody v okolí textilných závodov a na množstvo odpadu z nich, ktoré sa neustále zväčšuje. Napríklad na Slovensku sa takéhoto odpadu vyprodukuje každú minútu bezmála 50 kg. Že to nie je veľa? Tak počítajme spolu. Za hodinu sú to takmer 3 tony, denne okolo 70 ton, mesačne... no, ďalej radšej už ani nepočítajme.

          Každou kúpou oblečenia  dávame textilným spoločnostiam najavo, že súhlasíme s ich prístupom k ľuďom a prírode. Vyberme si preto udržateľnú cestu. Dajme šancu „sekáčom“ a podporme lokálnu výrobu. Deň nenakupovania nás vyzýva, aby sme nezatvárali oči pred dôsledkami svojich činov na okolie, aby sme si uvedomili reálnu cenu oblečenia a prestali neustále túžiť po hmotných veciach, pretože tie nám naozajstné šťastie neprinesú.

     Autor: Natália Mudráková (II. B)

   • Vianoce klopú na dvere, začali sme rozdávať dobro
    • Vianoce klopú na dvere, začali sme rozdávať dobro

    • 28. 11. 2019
    •      Už sa stalo tradíciou, že v tomto predvianočnom čase chodievame my, starogympláci, na stretnutia so skôr narodenými bývalými zamestnancami obchodného reťazca Coop Jednota. Chceme im priniesť aspoň trošku radosti, dobra a šťastia ako malý darček k blížiacim sa najkrajším sviatkom roka. Šnúru našich stretnutí s dôchodcami sme nepretrhli ani tento rok. Pred pár dňami im boli Terka Regešová z kvinty spolu so septimánmi Viktóriou Kromkovou, Sárou Gurkovou, Lindou Gallovou a Oliverom Suchým v popradskom hoteli Tatra spríjemniť deň umeleckým slovom, hudbou a spevom.

    • Víťazná premiéra Katky Vosovičovej, lídri ostávajú

    • 27. 11. 2019
    • Mimoriadne dramatické a neuveriteľne vyrovnané súboje prinieslo 3. kolo celoročnej súťaže STAROGYMPLÁCKY SUDOKÁČ. Doteraz sa do riešenia logickej hry zapájali iba žiaci osemročného gymnázia, toto kolo prinieslo zmenu. Prvýkrát v dvojročnej histórii súťaže prišla predviesť logiku myslenia aj zástupkyňa štvorročného štúdia. A bola to premiéra ako hrom. Katka Vosovičová (III.B) v kategórii STARŠÍ SUDOKÁČ prišla, videla a zvíťazila. Vyriešený rébus odovzdávala prakticky naraz s obhajcom vlaňajšieho prvenstva a aktuálnym lídrom tejto kategórie Patrikom Baranom (sexta). Obom teda do tabuľky pribudlo po 15 bodov. S drobnou stratou odovzdával na tretej pozícii Štefan Slavkovský (septima).

     Medzi MLADŠÍmi SUDOKÁČmi druhýkrát za sebou triumfovala Mirka Rybková a udržala sa na čele celkového poradia. O necelú minútu zaostala minuloročná víťazka Radka Dorniaková, bronzovú priečku obsadila Slávka Rybková (všetky sekunda). Ostane táto kategória iba v réžii sekundánov?

     V kategórii PROFI SUDOKÁČ (zamestnanci školy) opäť nemal žiadnu konkurenciu slovenčinár Zdeno Suchý. Spolu so starším sudokáčom Patrikom Baranom majú v priebežnej tabuľke plný počet bodov.

     Štvrté kolo Ligy SUDOKU je na programe už o tri týždne! Poslednou vyučovacou stredou v mesiaci bude tá 18. decembra 2019. Ešte stále je praktická šanca pre všetkých na absolútny bodový zisk (počíta sa totiž iba šesť najlepších výsledkov z deviatich naplánovaných kôl!!!).

     prílohe je aktuálna tabuľka po 3. kole. 

   • Začíname chápať, čo bola Nežná...
    • Začíname chápať, čo bola Nežná...

    • 22. 11. 2019
    •      Je pre teba dátum 17. november obyčajný? Nemal by byť! Veď je to deň nášho sviatku – Medzinárodný deň študentstva. Priznajme si, že sa nám to tak trochu pletie. Deň študentstva, Deň boja za slobodu a demokraciu. Aj anketa novej rubriky Verejných tajomstiev starého gympla (VeTa eS Gé) UDALOSŤ MESIACA medzi študentmi potvrdila, že história vôbec nie je naša silná stránka.

    • Náboj Junior - výsledky Poprad

    • 22. 11. 2019
    • Prinášame vám priebežné výsledky z nášho súťažného miesta na Gymnáziu, Kukučínova 4239/1 v Poprade - stiahnuť TU

    • Udalosť mesiaca

    • 15. 11. 2019
    •      Áno, v našich Verejných tajomstvách starého gympla (VeTa eS Gé) začíname s pravidelnou rubrikou. V jej rámci vás, milí spolužiaci, budeme oslovovať na chodbách a pýtať sa na (podľa nás – redaktorov) najdôležitejšiu udalosť príslušného mesiaca. Tušíme, že niekedy možno vy sami ostanete zaskočení, čo viete alebo neviete.

          No a na čo iné by sme sa tento mesiac pýtali, ak nie na deň 17. november. Vygúglili sme si, že tento deň je napríklad sviatok sv. Alžbety Bratislavskej, patrónky charity. Ale tento deň je aj Svetovým dňom pamiatky obetí havárií na cestách a Svetovým dňom chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Nás však zaujímali iné, ešte dôležitejšie údaje. Tento deň je totiž NAŠÍM sviatkom – Medzinárodným dňom študentstva. No a zo všetkých strán sa na nás valí záplava informácií o tom, že si pripomíname aj Deň boja za slobodu. Vieme, čo sú to za sviatky? Tak poďme medzi vás – našich spolužiakov:

    • Naši fyzikári zažiarili na medzinárodnej scéne

    • 15. 11. 2019
    •      Skvelé tretie miesto z 55 slovenských gymnázií a deviatu pozíciu v medzinárodnej konfrontácii 160 stredných škôl z piatich krajín (Česko, Rusko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko) si v súťaži FYZIKÁLNY NÁBOJ v kategórii SENIORI vybojovalo naše družstvo v zostave Róbert Pomietlo (oktáva), Štefan Slavkovský (septima), Pavol Šimkovič, Katarína Vosovičová (obaja III. B) a Samuel Zaťura (III. C). Naozaj famózny úspech. Zo slovenských škôl boli lepší iba celkoví víťazi z košického Gymnázia na Poštovej ulici a bratislavského Gymnázia na Grösslingovej ulici, ktorí v celkovom poradí skončili tretí. V medzinárodnom meradle sa pred náš starogymplácky tím dostali ešte jedno maďarské, štyri české a jedno poľské gymnázium. Z gymnázií Prešovského samosprávneho kraja boli naši fyzikári suverénne najlepší!

          FYZIKÁLNY NÁBOJ je súťažou v rýchlostnom počítaní fyzikálnych úloh. Nie je to však len o bezhlavej aplikácii školských vedomostí, ale riešenie si vyžaduje aj veľkú dávku toho, čomu zvykneme hovoriť „zdravý sedliacky rozum“. Sme hrdí, že máme takýchto logicky uvažujúcich spolužiakov. K vynikajúcemu výsledku im blahoželáme a ďakujeme za medzinárodné zviditeľnenie našej školy!

    • Kukučínova ulica na Deň PSK plná športu

    • 13. 11. 2019
    •      Náš starý gympel, Stredná športová škola (SŠŠ) a Stredná odborná škola technická (SOŠT), všetky majúce svoje domovské stánky na Kukučínovej ulici, si v utorok 12. novembra 2019 na Deň Prešovského samosprávneho kraja (PSK) schuti zašportovali. V gymnaziálnej telocvični duneli volejbalové smeče, v telocvični SOŠT sa hral futsal. Naši starogymplácki volejbalisti naplno využili domáce prostredie a turnaj troch škôl suverénne vyhrali. Druhá priečka patrila družstvu SŠŠ a tretí skončili reprezentanti SOŠT. Vo futsale zase dominovali technici zo SOŠ, starogympláci skončili druhí a SŠŠ tretia. „Oba turnaje mali vysokú kvalitu. Hralo sa vo výbornej atmosfére, čiže môžeme skonštatovať, že Deň PSK sme oslávili športom,“ skonštatovali učitelia telesnej a športovej výchovy, ktorí boli organizátormi týchto akcií.

      

  • Kontakty

   • Gymnázium, Kukučínova 4239/1, Poprad
   • skola@stary-gympel.sk
   • taylorova@stary-gympel.sk
   • +421/52/4264421 informátor +421/52/4264427 sekretárka riaditeľa školy +421/52/4264422 riaditeľ školy
   • Kukučínova 4239/1, 058 39 Poprad
   • IČO: 00161098
   • DIČ: 2020656935
 • Fotogaléria

  • Garden party 2020
  • Rozlúčka s absolventmi gymnázia 2020
  • New York 2020
  • Krajské kolo v basketbale dievčat SŠ
  • UNICEF - Najlepšia pomoc deťom je vzdelanie
  • Kvapka krvi 2020
  • Diplomy
  • Voľby
  • Londýn 2020
  • Lyžiarsky kurz KN + 1. ročník
  • Dodatočný vianočný darček
  • Christmas gift of love