• Mobilita C5 Germany

• FOLLOW US ON e-TWINNING
          PROJEKT ERASMUS+ KA229 STRATEGICKÉ PARTNERSTVÁ

YOUNG EUROPEAN PARTNERSHIPS FOR SUSTAINABLE ACTION
          "Európske partnerstvá mladých pre udržateľné činy"

SDG 12 - RESPONSIBLE CONSUMPTION AND PRODUCTION

Wolfsburg, Germany - 11 December 2022 - 16 December 2022

Vďaka programu Erasmus+ sme spoznali Wolfsburg – mesto VW

Po dánskej Kodani, švédskom Štokholme a španielskom Tenerife sme sa my starogympláci dostali vďaka programu Európskej únie na podporu vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu Erasmus+ tentoraz do Nemecka. Miestom našej týždňovej stáže bolo mesto Wolfsburg. Aj vám nabehla asociácia Volkswagen? Správne! Je to naozaj mesto tohto nemeckého pôvodne ľudového autíčka.

Ráno je vtedy, keď odíde noc a vonku je opäť vidno. Tak na toto tvrdenie sme museli zabudnúť. Bola naozaj ešte seriózna noc, keď sme nastupovali do autobusu smer Krakov – Berlín – Wolfsburg. Bezmála tisíc kilometrov! Nie, nejdeme vám rozprávať o tom, akí sme boli po takej dlhej ceste unavení. Boli sme ale naozaj radi, že nás čakali naše hosťovské rodiny, ktoré sa stali naším prechodným domovom, a že sme mohli veľmi rýchlo zaliezť do postelí a poriadne sa vyspať. Čakal nás totiž zážitkami, prácou a spoznávaním nového naplnený týždeň.

Program OSN Sustainable Development Goals (Ciele trvalo udržateľného rozvoja) má 17 navzájom prepojených cieľov. Naši nemeckí partneri sa zamerali na dvanásty – Responsible consumption and production. V preklade to znamená Zodpovedná spotreba a výroba.

A tak sme hneď prvý deň ráno začali prezentáciami. Prezentovali sa všetci – žiaci aj učitelia. Popoludní sme piekli vianočné sušienky a popri tom sme trochu aj športovali. To preto, aby sme sa lepšie zoznámili s našimi hostiteľmi.

Druhý deň sme predpoludním pracovali na našich projektoch. Popoludní sme dostali možnosť spoznať Wolfsburg – mesto Volkswagenu. Začali sme prehliadkou múzea Autostadt. Dozvedeli sme sa množstvo zaujímavostí o histórii, ale aj súčasnosti tohto automobilového gigantu. Mohli sme si aj vyskúšať, ako sa jazdí na tých najlepších autách. Bodkou za náročným programom bolo večerné korčuľovanie. Ľadová plocha bola vianočne vyzdobená. Bola tam výborná energia. Práve tá nabudila na korčuľovanie aj tých, ktorí to nikdy predtým neskúsili.

Nasledujúci deň sme strávili prípravou našich projektov. Niektorí pripravovali prezentácie, ďalší film, zábavný výklad alebo rôzne scénky. No všetky tieto projekty sa zameriavali na jedno – udržateľné Vianoce.

Štvrtý deň sme sa hneď ráno zišli pri vstupnej bráne do fabriky, kde sa vyrábajú Volkswageny. Čakala nás prehliadka, počas ktorej sme mohli vidieť, ako sa vyrobí auto. Verili by ste, že také auto dokážu vyrobiť za niekoľko hodín? Myslím si, že to bolo zaujímavé aj pre tých, ktorí sa vôbec nevyznajú do áut.

Už sme použili termín automobilový gigant. Tak aby sme to rozmenili na drobné. Predstavte si, že pre Volkswagen len vo Wolfsburgu pracuje viac ľudí, ako býva v Poprade! Pracuje tam neuveriteľných 70 000 ľudí! Naozaj, je tam správny počet núl. Pre istotu aj slovom: sedemdesiattisíc! V areáli majú vlastnú dopravu, nemocnicu, obrovské fitnescentrum...

Týždeň ubehol ani sme sa nenazdali. Posledný deň predpoludním sme ešte dokončovali svoje projekty, popoludní už prišlo na ich prezentáciu. Prišli sa na nás pozrieť aj rodičia našich hostiteľov. A priniesli domáce koláče! Aj sme spievali vianočné piesne, počúvali hudbu, debatovali o zážitkoch. A veru bolo o čom!

Lúčilo sa nám ťažko. Boli aj slzy. Počas tohto týždňa sme zažili mnoho vecí, ktoré si budeme pamätať azda do konca života. Nie, nebolo to len o práci. Mali sme naozaj čas aj na zábavu, aj na miestne vianočné trhy. Vďaka programu Erasmus+ sme opäť trochu viac naozajstnými Európanmi.

Lívia Mlynárová (III. B)

Film - link