Mobilita - Wolfsburg
Akreditované projekty
2022-1-SK01-KA121-SCH-000064584
Pozorovanie pri práci
THEODOR-HEUSS GYMNASIUM, WOLFSBURG
1. - 3. 2. 2023
Wolfsburg, NemeckoJob shadowing alebo pozorovanie pri práci sú jednou z možností mobilitných aktivít pre pedagogických zamestnancov, aby získali odborné skúsenosti v inej krajine. Cieľom mojej mobility bolo porovnať využívanie digitálnych technológií vo vyučovacom procese a posilniť spoluprácu s partnerom z Nemecka.
Počas trojdňového pobytu v nemeckom Gymnáziu Theodora-Heusse vo Wolfsburgu som sa zúčastnila na niekoľkých vyučovacích hodínách, sledovala som ako nemecké školy organizujú svoje ne-digitálne hodiny, absolvovala som prehliadku školy a jej priestorov, počas ktorej som mala možnosť komunikovať aj s jednotlivými zamestnancami a dozvedela som sa o chode školy.
Na Slovensku používajú študenti digitálne nástroje na väčšine vyučovacích hodín, ale naša skúsenosť je, že niektorí študenti majú problémy s koncentráciou pri používaní týchto nástrojov a hlboké učenie je obmedzené, pretože sa tieto nástroje používajú nesprávnym spôsobom.
Nemecko je známe tým, že nepoužíva digitálne nástroje v rovnakej miere ako Slovensko, a didaktika v nemeckých školách je založená na práci s pracovnými listami a učebnicami oveľa viac. Vyučovanie prebieha v 45 minútových blokoch, jednotlivé učebne sú rôzne zariadené. Prevažujú tie klasické s lavicami a zelenou kriedovou tabuľou. Všetci žiaci si povinne nosia na hodiny zošity a učebnice, s ktorými pracujú. Skúšaní sú prevažne písomnou formou a na hodinách musia aktívne pracovať, najčastejšie vo dvojiciach alebo skupinách, kde si navzájom pomáhajú. Dôraz je kladený na využívanie poznatkov a praktické aktivity.
Počas pobytu som navštívila regionálne environmentálne vzdelávacie centrum NEST (NaturErkundungsSTation) v blízkosti školy, kde študenti vykonávajú praktické aktivity na rozvoj praktických zručností. Jedna hodina sa konala v PHAENO - Svet Fenoménov vo Wolfsburgu, populárno-náučné vzdelávacie centrum, kde sme sa vydali na dobrodružnú túru svetom štyroch fenoménov. Aj takouto formou obohacujú výučbu prírodných vied v nemeckom gymnáziu. Žiaci si tu majú možnosť prakticky overiť rôzne javy, o ktorých sa učia na vyučovacích hodinách.
Pobyt v nemeckom gymnáziu bol pre mňa inšpirujúci a podnetný. Videla som, ake dôležité je nájsť rovnováhu medzi digitálnymi nástrojmi a knihami na organizačnej úrovni. Verím, že aj v budúcnosti budeme spolupracovať na ďalších projektoch. S touto myšlienkou som sa so školou aj rozlúčila.
Ing. PaedDr. Beáta Taylorová, PhD.