Mobilita C6 Czech Republic
FOLLOW US ON e-TWINNING
PROJEKT ERASMUS+ KA229 STRATEGICKÉ PARTNERSTVÁ
YOUNG EUROPEAN PARTNERSHIPS FOR SUSTAINABLE ACTION
"EURÓPSKE PARTNERSTVÁ MLADÝCH PRE UDRŽATEĽNÉ ČINY"
SDG 13 - CLIMATE ACTION
PRAGUE, CZECH REPUBLIC - 24 APRIL 2023 - 28 APRIL 2023Týždeň v Prahe v rámci Erasmus+, ktorý nám (po)otvoril oči
Praha. Mesto, ktoré dýcha slávnou históriou i modernou súčasnosťou. Mesto, ktoré je mimoriadne zaujímavou turistickou destináciou. Mesto, ktoré sme vďaka programu Erasmus+ mohli navštíviť, stráviť v ňom pár zaujímavých dní a okrem iného aj pochopiť, že osud Zeme a ľudstva vlastne držíme vo svojich vlastných rukách. Poďte si prečítať o našej „erasmáckej“ misii v českej metropole!Už niekoľko rokov je náš starý gympel súčasťou medzinárodného projektu Organizácie spojených národov (OSN) Sustainable Development Goals (SDG – Ciele trvalo udržateľného rozvoja). Je to program, ktorého cieľom je zachrániť našu planétu pred klimatickou záhubou, do ktorej sa evidentne rúti. OSN vytýčilo 17 hlavných cieľov tohto projektu. Určite ste si všimli, že ich všetky máme spísané v heslách na schodištiach školy. V rámci programu Európskej únie podporujúcom aktivity študentov stredných a vysokých škôl Erasmus+ sme nadviazali spoluprácu so školami v Dánsku, Švédsku, Nemecku a Česku. Vzájomne sa navštevujeme. Nie preto, aby sme cestovali a spoznávali nové mestá (to je len bonus), ale predovšetkým preto, aby sme spoločne hľadali riešenia SDG.
Pred pár dňami sme takto strávili týždeň v hlavnom meste Česka Prahe. Zamerali sme sa na trinásty zo spomínaných sedemnástich cieľov. Prijať bezodkladné opatrenia na boj proti zmene klímy a zvládanie ich dopadov – tak znie voľný preklad tohto bodu projektu SDG. Alebo povedzme to jednoduchšie: ľudská činnosť výrazne ovplyvňuje podnebie na Zemi; sami si znečisťujeme životné prostredie, najmä ovzdušie; poďme robiť všetko pre to, aby sme tomu zabránili. V tomto duchu sa nieslo naše stretnutie stredoškolákov z piatich spomínaných krajín.
Na úvod sme sa stretli v hostiteľskej škole – Deutsche Schule Prag. Najskôr sme sa vzájomne predstavili. Každá výprava porozprávala o svojej škole, o svojom meste i krajine. No a potom sa už začal ten naozajstný program. V historickej budove Národného múzea je aktuálne výstava s názvom ZeMě a my sme ju s veľkým očakávaním navštívili. Je venovaná ochrane našej planéty. Všetky exponáty na nej sú vytvorené z recyklovaného materiálu. Múzeum chce časti tejto expozície využiť i na ďalšie výstavy. Nasledovala spoločná diskusia v kancelárii United Nations, kde sme sa rozprávali o udržateľnom rozvoji.
Predpoludnie druhého dňa sme strávili v spoločnosti ľudí z Greenpeace. Pomohli nám vybrať tému a vytýčiť ciele, ktoré sme si stanovili ako skupina naplniť. Potom sme navštívili KEMP – stredisko, ktoré informuje svojich návštevníkov o architektúre mesta Praha. Dozvedeli sme sa, ako vylepšiť naše obydlia a koľko miesta pre život vlastne naozaj potrebujeme.
V stredu sme sa rozbehli do ulíc Prahy. Po rozdelení do viacerých tímov sme hľadali turisticky najatraktívnejšie miesta. Nik neodišiel bez fotky z Karlovho mosta, Pražského hradu či zo „Staromáku” (Staromestského námestia). Po väčšej prechádzke sme náš deň zakončili v Skautskom inštitúte, kde sme si pozreli dokument s názvom The game changers. Približoval nám zásady vegánstva a vysvetľoval jeho výhody a prospešnosť. Skutočne nás to zaujalo a poznatky z tohto filmu sme neskôr využili i v našom projekte.
Predposledný deň našej návštevy sme sa viac sústredili na prácu na našom projekte. Ani tento deň sa však nezaobišiel bez návštevy významnej inštitúcie. Popoludní sme totiž navštívili švédsku ambasádu. Mali sme možnosť rozprávať sa so švédskym diplomatom a pánom, ktorý má na veľvyslanectve na starosti kultúrnu zložku. Zaujímali sa o postrehy a názory našej generácie na súčasnú situáciu, no prezradili nám aj svoj pohľad na SDG.
Našu pražskú misiu sme uzavreli dokončením projektu. V podvečer sa na výsledok našej práce prišli pozrieť i rodičia z hosťovských rodín. Po prezentácii našich aktivít počas týždňa a predstavení projektu o bezmäsitých dňoch v školských jedálňach a vegánstve sme si vychutnali film, na ktorom pracovali niektorí zo študentov. Sú v ňom obsiahnuté informácie o klimatickej zmene a našom projekte. A vy si ho môžete pozrieť na https://m.youtube.com/watch?v=3NPZPlwn5L4&feature=youtu.be. Večer mal už prívlastok rozlúčkový. A viete, čo bolo jeho hlavnou témou? Dohadovanie sa na ďalších spoločných stretnutiach.
Verím, že všetkým nám tento týždeň otvoril oči. Teraz už len stačí presvedčiť čo najviac ľudí, že robiť i tie najmenšie zmeny k lepšiemu sa oplatí.
Veronika Lazorová (III. B) a redakcia VeTa eS Gé