• Mikuláš Dzurinda u nás o voľbách do europarlamentu

• 28.02.2019 14:29
      •      V stredu 27. februára sme na pôde nášho „starého gympla“ privítali významnú osobnosť slovenskej politiky. Zavítal k nám bývalý dvojnásobný premiér Slovenskej republiky Mikuláš Dzurinda, ktorý momentálne pôsobí ako prezident Centra pre európske štúdie a taktiež pôsobí v Európskej ľudovej strane. Možnosť stretnúť sa s ním dostali naši tohtoroční maturanti.

Hlavnou témou besedy, ktorú spoločne absolvovali, boli nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu. Mikuláš Dzurinda prízvukoval najmä dôležitosť účasti na voľbách. Najskôr predstavil históriu vzniku Európskej únie a taktiež jej význam a benefity, ktoré plynú zo vzájomnej spolupráce. Jednou z hlavných tém bol aj nadchádzajúci brexit a jeho negatívny vplyv na študijné a pracovné možnosti mladých Slovákov.

•      V nasledujúcej debate starogympláci ukázali, že im dianie v Európe i na Slovensku nie je ľahostajné. V otázkach sa objavili aj témy migrácie, islamizácie Európy, xenofóbie, ale i mnohé ďalšie.

Po oficiálnej časti sme využili šancu na rozhovor s expremiérom aj my.

Aký majú podľa vašich skúseností mladí ľudia na Slovensku postoj k voľbám do Európskeho parlamentu?

„Predošlá skúsenosť spred piatich rokov mi pripomína, že mladí ľudia o týchto voľbách ani nevedeli. Preto som dnes v Poprade, aby som svojou malou troškou prispel k tomu, nech sa už takáto smutná skúsenosť nezopakuje. Chcel by som, aby mladí na Slovensku vedeli o tom, že sa takého voľby konajú a aby rozumeli ich významu. No a hlavne aby ich to podnietilo ísť voliť.“

Takže Poprad nie je vašou jedinou zastávkou?

„Nie. Prednedávnom som zachytil informáciu, že iba šesť percent vysokoškolákov na Slovensku vie, že tohto roku sa konajú voľby do Európskeho parlamentu. Táto informácia vzbudila môj záujem. Už som navštívil Turiec, Podpoľanie, Novú Dubnicu, Kežmarok a dnes som v Poprade. Chystám sa ešte na Šariš, ale aj do Banskej Bystrice. Takže chcem do 25. mája stihnúť všetky slovenské regióny.“

Prečo si myslíte, že je dôležité, aby mladí ľudia išli voliť?

„Pretože každodenný život v demokracii je usporiadaný tak, že niekto rozhoduje za nás. Žijeme v takzvanej zastupiteľskej demokracii, kde si volíme svojich zástupcov. No ale ak ma má niekto zastupovať či už v Poprade v mestskom zastupiteľstve, alebo v Európskom parlamente, tak by som si mal dať záležať, aby ma naozaj zastupoval ten, kto bude chrániť a presadzovať moje záujmy. No a mojím záujmom je pokoj na Slovensku, dobré pracovné príležitosti, možnosti pre mladých ľudí študovať, pracovať a cestovať.“

Na Slovensku sa blížia aj prezidentské voľby. Aký je váš názor na ne?

„Nie všetci kandidáti zdôrazňujú dôležitosť Európy a nie všetci akcentujú demokratické hodnoty, princípy a zásady. Ak si nedáme pozor, veľmi ľahko sa môže stať, že naša hlava štátu bude človek, za ktorého sa budeme hanbiť. No a toho sa treba vyvarovať. Bolo by dobré, keby sme sa zhodli na človeku, za ktorého sa nebudeme musieť hanbiť, ktorý bude v Európe rešpektovaný a hlavne bude chrániť a rozvíjať demokratické hodnoty. Vysoko si vážim krok pána Mistríka, ktorý sa vzdal svojej kandidatúry. Bolo to krok, ktorý je v prospech dobrej voľby pre Slovensko.

Lea Wittlingerová a Simona Gorelová (septima)