• Výlet do mesta snov

• 08.03.2019 07:32
      •      Na našom „starom gympli“ nie sú výlety do zahraničia ničím novým. Praha, Viedeň, Florencia, Paríž, Londýn, Švajčiarsko... – to sú už takmer tradičné možnosti. Tentoraz sme však latku opäť posunuli vyššie. Rozhodli sme sa pre výlet za hranice Európy! Už v septembri sme si kúpili letenky do New Yorku – mesta snov.

Ani sme sa nenazdali a už sme sedeli vo vlaku do Bratislavy. Pred sebou sme mali cestu, ktorá sa nám už po pár hodinách čakania na viedenskom letisku zdala nekonečná. Let do Madridu prešiel ako nič a pred nami bola najdlhšia, no zároveň posledná časť cesty – 8-hodinový let rovno do New Yorku. Pristátie na tamojšom letisku JFK (Johna Fitzgeralda Kennedyho) bolo pre všetkých obrovskou úľavou. Boli sme konečne na mieste! To, o čom sme doteraz iba snívali, sa zrazu stalo skutočnosťou.

•      Program sme mali každý deň riadne nabitý – chceli sme toho za týždeň stihnúť najviac, ako sa len dá. Našou prvou zastávkou bolo Rockefeller centre. Keď sme vyšli zo stanice metra, nevedeli sme, kam sa pozerať skôr. Všade okolo nás stáli obrovské mrakodrapy a každý z nich bol iný.

Jednou z našich ďalších zastávok bola Colombia University, kde sme mali možnosť vidieť, ako to vyzerá na svetovej univerzite. Musím povedať, že mať v univerzitnom areáli vlastné kaviarne, parky a dokonca aj divadlo je naozaj ohromné.

Neskôr sme sa metrom odviezli rovno do prírodovedného múzea, ktoré každý určite pozná z filmu Noc v múzeu. Síce sme tam neboli v noci, ale exponáty vyzerali naozaj ako živé. Večer sme videli prvýkrát ikonickú Empire State Building.

Ďalšie ráno, po kráľovských raňajkách, sme si to namierili do obľúbeného Central parku, z ktorého sme odkráčali do budovy United Nations. Odtiaľ sme sa dostali až na Washington Square a večer sme sa ocitli na slávnom Times Square.

V štvrtok sme sa hneď ráno dostali na Top of the Rock a mali možnosť užiť si výhľad na celý Manhattan. Všetci sme si urobili stovky fotiek a už na nás čakal sprievodca v Madison Square Garden – najznámejšej hale na svete. Neskôr sme sa ocitli zase na Times Square, odkiaľ sme to mali len na skok do múzea MadameTussauds.

V newyorskom metre sme už boli ako doma. Na stanicu Queensbridge, na ktorej sme každý deň odštartovali naše dobrodružstvá, by sme všetci trafili už aj po slepiačky a linku F sme poznali ako cestu do školy. Na ďalší deň sme mali možnosť pozrieť si metropolitnú operu, Wall Street a pripomenúť si jeden z najtragickejších amerických dní - 11. september 2001 v múzeu a pamätníku Grand Zero. Večer sme sa rozhodli pozrieť si múzeum moderného umenia MoMA.

Cez víkend sme absolvovali plavbu okolo Sochy slobody. V skutočnosti je oveľa menšia ako na fotkách. Nasledovala prechádzka po Brooklynbridge a pozreli sme si Brooklyn. Bol úplne iný ako Manhattan. Večer sme sa previezli lanovkou s krásnym výhľadom na vysvietený New York. Zastavili sme sa aj v Chinatown, kde sme stihli posledný deň osláv príchodu čínskeho nového roka. Atmosféra tam bola neskutočná a videli sme aj pochod s drakmi a alegorickými vozmi.

Poslednou víkendovou atrakciou bol HighLine Park. V pondelok sme sa vrátili poslednýkrát na Times Square a potom nás čakala cesta domov.

Tento výlet bol pre nás všetkých obrovským zážitkom. Okrem toho, že sme prešli vyše 105 kilometrov naprieč Manhattanom a videli takmer všetky ´must see´ miesta, mali sme možnosť spoznať inú kultúru, ľudí a ich spôsob života. Všetci sme si určite odniesli veľa nezabudnuteľných zážitkov – či už na ľudí, ktorí vždy pomohli, miesta, ktoré sme videli, alebo zážitky, o ktoré sme sa často postarali aj my sami.

Naše veľké poďakovanie patrí pánovi riaditeľovi Vladimírovi Lajčákovi, ktorý nám tento výlet umožnil, a dvom najodvážnejším pani učiteľkám – Andrei Kozubíkovej a Zuzane Parížekovej, ktoré s nami celý výlet absolvovali.

Miroslava Fenčáková (II.B)