• Kozmetika bez mikroplastov – malý veľký rozdiel

• 21.01.2021 07:04
      •      Čítate niekedy etikety kozmetických výrobkov? Milión odborných termínov, bežnému smrteľníkovi neznámych slov, chemických názvov, záhadných značiek... Niekedy sa zdá, akoby sa výrobcovia skôr snažili skryť pravdu o tom, čo sa skrýva v lákavo vyzerajúcom obale. My vám ho však odhalíme!
      •      Určite ste už počuli odborný termín mikroplasty. Kozmetický priemysel ich zámerne vyrába a používa v širokej škále svojich produktov. Medzi najpoužívanejšie patria polyetylén (PE), polypropylén (PP), akrylátové kopolyméry (AC) a nylón.

Hlavným problémom mikroplastov je ich nepatrná veľkosť. Zachytávať ich v čističkách odpadových vôd je prakticky nemožné. Častice tak spokojne preplávajú až do morí a oceánov, kde predstavujú nebezpečenstvo pre vodné živočíchy – od planktónu až po cicavce.

Každý z nás by mal životné prostredie chrániť. Na to netreba robiť zázraky, stačia aj malé skutky. Každý náš krôčik je pre prírodu obrovský skok. Stačí si napríklad pri ďalšom nákupe pozorne pozrieť etiketu a keď na nej nájdeme niektorú zo spomínaných mikroplastových značiek, povedať jednoduché NIE! a pohľadať v regáloch nejakú prírodnú alternatívu. Určite sa dá nájsť.

Prečo táto téma?

Od malička som milovala prírodu. Sledovala som, ako sa mení v každom ročnom období na neznámu paniu. Počúvala som jej rytmus. Skoro som pochopila, že z prírody nemôžeme len brať, musíme jej aj dávať. Maličkými krôčikmi som sa začala zaujímať o ekológiu, ktorú som si bez váhania vybrala aj ako odbor na ročníkovú prácu. Svojej práci som chcela dať význam, aby to neboli len nudné písmenka na papieri, aby sa o probléme s mikroplastami hovorilo. Preto som ako súčasť práce vytvorila plagátik, ktorý informuje verejnosť o kozmetickom priemysle využívajúcom mikroplasty.

Pozrite si ho a pridajte sa, spolu dokážeme viac!

Michaela Juštiková (III. C)