Tri medaily pre Alexandra Kanovitsa z M-SR v zjazdovom lyžovaní
- 18. 2. 2020
Sextán Alexander Kanovits si na majstrovstvách Slovenska v alpských lyžiarskych disciplínach v českom stredisku Špindlerov Mlyn vybojoval tri medailové pozície. V superobrovskom slalome (super-G) skončil medzi slovenskými juniormi tretí, v kombinácii si siahol na striebro medzi juniormi aj mužmi. Blahoželáme!
Sekundánka Simona Petrásová najrýchlejšou šortrekárkou Popradu
- 18. 2. 2020
Zimná športová olympiáda (ZŠO) mesta Poprad priniesla nečakaný úspech pre naše starogymplácke farby. Simona Petrásová zo sekundy v kategórii mladších žiačok zvíťazila v rámci nej v pretekoch v šortreku (rýchlokorčuľovaní na krátkej dráhe)! Najrýchlejšej popradskej korčuliarke gratulujeme a želáme veľa ďalších úspechov.
Je Valentína! Majme sa navzájom radi... aj dnes
- 14. 2. 2020
Čo iné môže byť témou našej pravidelnej rubriky UDALOSŤ MESIACA, ak nie tento nádherný sviatok. Láska hýbe svetom. Láska ho posúva dopredu. Láska ho robí krajším. Tak sa poďte začítať do odpovedí na otázky, ktoré sme vám kládli na chodbách nášho starého gympla.
Ako vnímaš 14. február, čiže sviatok svätého Valentína?
„Tento sviatok vnímam ako každý jeden obyčajný deň. Myslím si, že ľudia by sa mali ľúbiť a mať radi celý rok. Aj keď viem, že to znie gýčovo, no nemusíme sa tváriť, že sa jeden deň v roku ľúbime a na druhý po sebe hádžeme veci. A práve nad tým by sme sa mali zamyslieť.“
„Nevnímam to nejako špeciálne, možno aj preto, že nikoho nemám. Keby som však niekoho mal, určite by som sa nejako činil, ale nie zase aby som to preháňal.“
„Ako deň, ktorý si idem užiť s mojimi blízkymi.“
Vieš vôbec, ako tento sviatok vznikol, resp. aký bol pôvodný význam?
„Tuším, že svätý Valentín nelegálne sobášil páry.“
„Za čias Klaudia II., ktorý vydal zákaz sobášiť sa, práve svätý Valentín oddával páry. No nakoniec ho za to aj popravili.“
„Nie, neviem vôbec, ako tento sviatok vznikol.“
Keď sa povie slovo Valentín, čo si predstavíš?
„Čokoládu spolu so zmrzlinou v zľave.“
„Červené srdce.“
„Komercia, v ktorej je všetko ružové.“
Vaše názory pozbierala Ráchel Svistáková (II. C)
Udalosť mesiaca - Polrok dopadol veľmi dobre, na konci to môže byť výborne
- 14. 2. 2020
- Polrok – polovička roka, obdobie šiestich mesiacov; najmä v škole polovička školského roka. Takto vysvetľuje slovo POLROK Slovník slovenského jazyka. My to ešte spresníme – školský polrok je „iba“ päť mesiacov. Jedným dychom ale treba povedať, že je to pre každého študenta päť mesiacov práce, po ktorých prichádza jeho „výplata“, teda vysvedčenie. Každému ukáže, ako sa snažil, ako pracoval, ako pochopil to, čo sa mu učitelia snažili vysvetliť. Polrok v školskom prostredí však nie je len o výpise známok, ale aj mnoho ďalších informácií o nás žiakoch.
Aj my sme volili
- 12. 2. 2020
Celé Slovensko už dlhý čas žije parlamentnými voľbami. Tie sa uskutočnia až posledný februárový (a náš prvý jarno-prázdninový) deň, ale v našom starom gympli sme si to vyskúšali s predstihom. Pred pár dňami sa naša školská knižnica zmenila na volebnú miestnosť. Študentská rada, ktorá bola hlavným organizátorom týchto simulovaných volieb, znížila vekovú hranicu na 15 rokov. Inak platilo všetko ako v naozajstných voľbách.
Naše londýnske dobrodružstvo
- 12. 2. 2020
Streda večer, popradské letisko. Bezproblémovo prechádzame všetkými potrebnými kontrolami. Vstupujeme do lietadla, letušky nás milo vítajú. Tak teda sadnúť, pripútať sa, štartujeme! Smer LONDÝN! Áno, takto nejako sa začalo naše päťdňové dobrodružstvo prvej zo série zahraničných starogympláckych exkurzií v tomto školskom roku.
Ani sme sa nenazdali a pristávame na londýnskom letisku Luton. Pripravené taxíky nás prevážajú na miesto nášho ubytovania. Nedočkavo čakáme na moment, keď padneme do postele. Potrebujeme si poriadne oddýchnuť a pripraviť sa na spoznávanie jedného z najúžasnejších miest planéty Zem. Začíname hneď na druhý deň ráno.
4Po raňajkách sa presúvame vlakom do centra mesta. Prvou našou zastávkou je najvyšší mrakodrap v Európe – povestný 310 metrov vysoký The Shard (črep). Celá britská metropola nám leží pod nohami.
Presúvame sa do Museum of London. Nie, nie je to také klasické nudné múzeum. Umožňuje nám virtuálnu jazdu v čase z doby kamennej cez stredovek až po druhú svetovú vojnu.
Nasleduje umelecká časť našej exkurzie. V Tate Modern Gallery rozvíjame svoju umeleckú stránku. Večer nás čaká divadelné spracovanie príbehu The Lion, the Witch and the Wardrobe od Cliva Staplesa Lewisa v Bridge Theatre. Mnohí z nás toto predstavenie ohodnotili ako najlepší zážitok celého výletu.
Na ďalší deň nás čaká Natural History Museum. Tu máme možnosť pozrieť si veľmi zaujímavé a rôznorodé expozície od živočíšnej ríše cez ľudské telo až po nerastné bohatstvo zozbierané zo všetkých krajín sveta.
Všetci, ktorých zaujíma vesmír, technológie alebo lietanie, si prídu na svoje na našej ďalšej zastávke – Science Museum. Večer sa ideme pozrieť na Piccadilly Circus. Úspech má najmä obrovský obchod so sladkosťami.
Nie všetko sa však podarí. Áno, máme aj nepríjemný zážitok. Večer po návrate do hotela sa ozval hlad. Dostali sme chuť na pizzu. Nič ľahšie! Blízko nášho hotela sa nachádzala pizzeria. Na naše prekvapenie v nej nikto nebol. Už to nám malo byť podozrivé. Žiaľ, nebolo... Objednali sme si desať pízz a dohodli sa s kuchárom, že nám ich donesie do hotela. Nečakali sme však, že pizze bude nosiť po dvoch a že sa vôbec nebudú dať jesť. Keby sme to boli vedeli, neobjednáme si ani jednu a na večeru by sme si dali niečo z Tesca.
Sobota je pre nás posledným celým dňom stráveným v Londýne. Znamená to minúť úspory na suveníry a všeličo možné. Tak teda hurá! najprv na Camden Town a potom na Oxford Street. Prechádzame cez azda najznámejšie londýnske miesto oddychu – Hyde park. Všetci sme nadšení z veveričiek...
Záver nášho dobrodružstva je podobný úvodu. Vychutnávame si výhľad na Londýn zhora. Vďaka Sky Garden sa pozeráme na západ Slnka a premenu denného Londýna na nočný. Zvečerieva sa. Ešte chceme vidieť Big Ben a London Eye...
Posledná noc je krátka. Vstávame o tretej. Je to ešte noc či už ráno? Potrebujeme sa však prepraviť z hotela na letisko a opäť prejsť všetkými kontrolami. Návrat pod Tatry je bez najmenších komplikácií a v Poprade pristávame okolo pol desiatej dopoludnia.
Ďakujeme pánovi učiteľovi Tiborovi Hudákovi a pani učiteľke Eve Katreniak za skvelý výlet a pekné zážitky, ktoré sa nám dlho uchovajú v pamäti.
Terézia Regešová a Adriána Hozzová (KN)
Matematika je aj o tímovej práci
- 12. 2. 2020
Počuli ste už o Medzinárodnej internetovej matematickej olympiáde? Že nie? No a predstavte si, že siedmi pravidelní účastníci matematického krúžku v našom starom gympli sme sa do takejto súťaže aj zapojili. A nielen to! My sme obsadili v medzinárodnej konkurencii 16. miesto!
Táto súťaž sa konala online, a tak sme sa v to ráno usalašili v učebni č. 211 a čakali na zadania. Siedmi „statoční“ – Róbert Pomietlo, Jakub Pavličko (obaja oktáva), Matej Slivka (IV. B), Katarína Vosovičová, Pavol Šimkovič (obaja III. B), Marek Tkáč (III. C) a Štefan Slavkovský (septima), ktorý bol zároveň aj kapitánom tímu. Na vyriešenie desiatich úloh sme mali dve hodiny času. Hneď sme si ich rozdelili medzi dvojice a trojice a začali vášnivo diskutovať o možnostiach ich riešenia. Keď sme sa zasekli, prediskutovali sme riešenia medzi sebou navzájom a snažili sa na niečo prísť. V posledných desiatich minútach sa nám podarilo vyriešiť posledný príklad.
Nasledovalo odoslanie riešení cez web. Boli sme šťastní, že sa nám podarilo vyriešiť všetkých desať úloh a netrpezlivo sme čakali na výsledky. Viete si predstaviť našu radosť, keď sme sa dozvedeli, že sme z vyše 200 tímov z viacerých krajín skončili šestnásti? Veríme, že sme sebe a aj nášmu starému gymplu urobili dobré meno. Už teraz sa tešíme na ďalšie súťaže. Presvedčili sme sa, že matematika nie je vždy len o individualizme, ale aj o tímovej práci.
Katka Vosovičová (III. B)
ZŠ s MŠ v Lučivnej so starogympláckymi počítačmi
- 10. 2. 2020
Ešte v novembri minulého roka sme aj na našej webovej stránke informovali, že sedem počítačov, ktoré naša škola v počítačových učebniach nahradila novšími, výkonnejšími, putovalo v rámci série charitatívnych akcií do Základnej školy s materskou školou v Lučivnej. Na naše stredoškolské potreby už nestačili, ale žiakom, ktorí robia len prvé úkony s týmito technickými zázrakmi, však ešte stále vyhovujú. Na opis radosti lučivnianskych žiakov a ich učiteľov slová azda ani nestačia. Vedenie ZŠ s MŠ v tejto obci si našu starogymplácku nezištnú pomoc nesmierne cení, váži a riaditeľka Katarína Kuzmíková poďakovala vedeniu našej školy, ale aj všetkým pedagogickým a nepedagogickým pracovníkom a študentom aj krásnym ďakovným listom. Čítajte TU. No a my len zopakujeme to, čo sme tu už raz uviedli: máme radosť, keď môžeme robiť radosť iným...