Žijeme v ére najlacnejšieho oblečenia všetkých čias. Čím lacnejšie, tým lepšie. Čím ho máme viac, tým sme spokojnejší. No zamýšľame sa niekedy nad tým, čo všetko sa nachádza za novým štýlovým kúskom, ktorý nám pribudol v šatníku? Ovplyvňuje naše nakupovanie aj životy druhých?
V stredu 27. novembra 2019 si členovia environmentálnej komisie pod vedením pána učiteľa Rastislava Šablu dva dni pred oficiálne stanoveným dátumom Medzinárodného dňa nenakupovania pripravili pre svojich spolužiakov zaujímavé podujatie. Jeho cieľom bolo poukázať na sociálny a environmentálny dopad textilného priemyslu. V neformálnych rozhovoroch informovali spolužiakov o kritických pracovných podmienkach zamestnancov módnych spoločností, nútenej práci detí, či plate, ktorý v mnohých prípadoch nepresahuje 3 USD za 14 – 18 hodín namáhavej práce. Tiež sa snažili upozorniť na znečistenie prírody v okolí textilných závodov a na množstvo odpadu z nich, ktoré sa neustále zväčšuje. Napríklad na Slovensku sa takéhoto odpadu vyprodukuje každú minútu bezmála 50 kg. Že to nie je veľa? Tak počítajme spolu. Za hodinu sú to takmer 3 tony, denne okolo 70 ton, mesačne... no, ďalej radšej už ani nepočítajme.
Každou kúpou oblečenia dávame textilným spoločnostiam najavo, že súhlasíme s ich prístupom k ľuďom a prírode. Vyberme si preto udržateľnú cestu. Dajme šancu „sekáčom“ a podporme lokálnu výrobu. Deň nenakupovania nás vyzýva, aby sme nezatvárali oči pred dôsledkami svojich činov na okolie, aby sme si uvedomili reálnu cenu oblečenia a prestali neustále túžiť po hmotných veciach, pretože tie nám naozajstné šťastie neprinesú.
Autor: Natália Mudráková (II. B)