VZDELÁVANIE
V rámci vzdelávania pedagogických zamestnancov sme zrealizovali nasledujúce vzdelávania:
Externé vzdelávania:- Čitateľská gramotnosť vo vzdelávaní na strednej škole • Hlavným cieľom vzdelávania bolo prehĺbiť a rozšíriť profesijné kompetencie z problematiky čitateľskej gramotnosti a jej implementácie do vzdelávacieho procesu na strednej škole. V rámci kurzu sa pracovalo s informačnými východiskovými textami, interpretoval odborný text, s umeleckými východiskovými textami, interpretoval literárny text. Ďalšie témy: Čitateľské stratégie. Komunikačno-zážitkový model vyučovania a jeho prepojenie na čitateľskú a prírodovednú gramotnosť. Čitateľská gramotnosť ako kultúra školy. Akčný plán rozvíjania čitateľskej gramotnosti na škole. Štúdie gramotnosti PISA a PIRLS. Tvorba úloh so zameraním na zvyšovanie čitateľskej gramotnosti žiakov. Rozsah: 32 hodín prezenčne.
- Tvorba úloh zameraných na rozvíjanie prírodovednej gramotnosti • Teoretické aspekty projektového a problémového vyučovania. Praktické príklady úloh a aktivít so zameraním na rozvíjanie prírodovednej gramotnosti. Riešenie a analýza predložených úloh. Základné pravidlá a postup pri tvorbe úloh. Vytvorenie sady úloh a jej praktické overenie. Odporúčania pre tvorbu úloh. Rozsah: 32 hodín prezenčne.
- Tvorba úloh zameraných na rozvíjanie matematickej gramotnosti • Teoretické aspekty projektového a problémového vyučovania. Praktické príklady úloh a aktivít so zameraním na rozvíjanie matematickej gramotnosti. Riešenie a analýza predložených úloh. Základné pravidlá a postup pri tvorbe úloh. Vytvorenie sady úloh a jej praktické overenie. Odporúčania pre tvorbu úloh. Úskalia presného riešenia matematických úloh z bežného života. Rozsah: 16 hodín prezenčne + 16 hodín dištančne.
- Autorský zákon • Vytváranie zaujímavých textov a úloh súvisí s používaním obrazového a textového materiálu z rôznych zdrojov. V tomto vzdelávaní sme sa zamerali na problematiku autorských práv najmä pri kopírovaní textov, ukážok a obrázkov. Prebehol výklad jednotlivých ustanovení Autorského zákona s praktickými ukážkami v praxi učiteľa a diskusiou. Rozsah: 6 hodín prezenčne.
- Úprava dokumentov • Školenie bolo zamerané na oboznámenie frekventantov so základnými typografickými pravidlami úpravy dokumentov, obsahom normy STN 01 6910 Pravidlá písania a úpravy písomností a STN ISO 690 Dokumentácia. Bibliografické odkazy. Obsah, forma a štruktúra. Toto školenie súviselo taktiež s vytváraním zadaní a úpravou prác učiteľov, ale i žiakov - učiteľ musí byť schopný usmerniť žiakov, ako majú svoje práce upraviť. Rozsah: 8 hodín prezenčne.
- Rozvíjanie finančnej gramotnosti • Praktické príklady úloh a aktivít so zameraním na rozvíjanie finančnej gramotnosti žiakov (tvorba rozpočtov, individuálne sledovanie finančných tokov, úročenie vkladov a pôžičiek, hypotéky a iné nástroje finančného trhu). Riešenie a analýza predložených úloh. Základné pravidlá a postup pri tvorbe úloh. Vytvorenie sady úloh a jej praktické overenie. Odporúčania pre tvorbu úloh. Rozsah: 16 hodín prezenčne + 10 hodín dištančne.
- Rozvíjanie prírodovednej gramotnosti • Úvod do projektového, problémového a bádateľského vyučovania. Špecifiká jednotlivých typov vyučovaní a oblastí prírodných vied s ohľadom na ich využitie pri tvorbe komplexných úloh a cvičení. Typológia aktivít a riešiteľské stratégie použiteľné pri rozvíjaní prírodovednej gramotnosti. Praktické príklady úloh a aktivít so zameraním na rozvíjanie prírodovednej gramotnosti a ich analýza. Rozsah: 16 hodín prezenčne + 10 hodín dištančne.
Interné vzdelávania:- Inovatívne prístupy vo vyučovaní (Blended learning – Zmiešané vyučovanie) • Obsahom kurzu bola charakteristika zmiešaného vyučovania, ktoré sa vyznačuje striedaním a kombináciou rôznych metód pričom kladieme dôraz na metódy využívajúce inovatívne prístupy vo vyučovaní – použitie IKT, obrátená trieda, tímová spolupráca - metódy rešpektujúce individuálne potreby a charakter žiakov. Zmiešaný model učenia chápeme širšie ako len vzdelávanie v škole. Prebieha v škole i v domácom prostredí a tvoria ho rôzne on-line (využitie dotykových technológií, digitálny vzdelávací obsah) a off-line (laboratórne cvičenia, práca s pracovným listom, projektové vyučovanie) metódy. Rozsah: 10 hodín prezenčne.
- Integrácia IKT a nových technológií do vyučovania • Obsahom kurzu bolo naučiť účastníkov pracovať so zdieľanými dokumentmi v prostredí Google a využívať aplikáciu Disk na ukladanie a správu dokumentov. Zdieľanie má v školskej praxi význam, pretože slúži na rýchlejšiu a interaktívnejšiu spoluprácu medzi viacerými účastníkmi. Účastníci sa oboznámili aj s možnosťami zdieľania na základe pozvania konkrétnych účastníkov pomocou mailových adries alebo zverejnením URL adresy. Získané poznatky uplatňujú učitelia v rámci realizácie zložitejších a väčších projektov so žiakmi na extra hodinách a krúžkovej činnosti. Rozsah: 10 hodín prezenčne.
- Manažment triedy – základ dobrého vyučovania • Kurz bol zameraný na sprostredkovanie najdôležitejších základov manažmentu triedy, ktoré učiteľ využíva pri vyformovaní triedy a usmerňovaní sociálnej interakcie. Manažment triedy predstavuje hodnotný zdroj informácií pre všetkých rodičov, ktorí môžu byť s učiteľom v kontakte a podporuje ich vzájomnú spoluprácu. Súčasťou kurzu bol aj návod na využitie systému elektronickej komunikácie vo vzťahoch žiak – učiteľ – rodič. Rozsah: 10 hodín prezenčne.
- Využívanie metód zážitkového učenia ako nástroja na rozvoj jednotlivých gramotností na gymnáziu • Kurz bol zameraný na nové efektívne nástroje, ktoré možno využiť na vyučovacích hodinách, kde sa prostredníctvom určitej skúsenosti vyvoláva zážitok následne sa s ním pracuje, kým vyučujúci nedocieli u žiakov želaný efekt. Ide predovšetkým o nástroje pre riadenie tímovej práce, správania a osobnej zodpovednosti. Rozsah: 10 hodín prezenčne.
- Aktivizujúce metódy výučby vo vzdelávaní s dôrazom na praktické využitie vedomostí • Kurz sa zameriaval na využitie e-learningu vo vyučovaní ako aktivizujúcej metódy a tvorbu vzdelávacích kurzov pre žiakov. Súčasťou kurzu bola aj príprava a metodika realizácie outdorového vyučovania – exkurzie, náučné vychádzky a workshopy, ktoré je zamerané na praktické využitie získaných vedomostí. Rozsah:12 hodín prezenčne.
- Fenomény sveta - brána do sveta digitálneho vzdelávania • Kurz bol zameraný na oboznámenie so vzdelávacím projektom, obsahom ktorého je 5 fenoménov, pričom sa na každý z nich sa pozeráme z rôznych uhlov pohľadu a výsledkom sú štyri perspektívy, ktoré spolu vytvárajú komplexný obraz o téme. Žiakom ukazujeme svet v celistvosti a dopĺňame tým neúplný obraz, ktorý poskytujú jednotlivé špecializované predmety. Účastníci sa dozvedeli ako pracovať s metodickými materiálmi projektu, digitálnym vzdelávacím obsahom a ako ich možno využiť vo vyučovaní. Rozsah: 10 hodín prezenčne.