Izbové rastliny v škole
Aloe
Brečtan popínavý (Hedera helix L.)
Pôvod rodu:
Brečtan popínavý pravdepodobne pochádza z Európy. Dnes rastie v Európe a v Ázii. Je veľmi rozšírený v tienistých lesoch, kde sa popína po kmeňoch stromov.
Vzhľad:
Vždyzelená popínavá rastlina s hlbokým koreňovým systémom, slabými, dlhými konármi a striedavými, srdcovitými alebo dlaňovito laločnatými listami. Dĺžka stonky môže byť až 15 metrov. Listy rodivých a sterilných výhonkov sú rozdielne. Na koncoch rodivých výhonkov sa vytvárajú okolíky žltozelených kvetov. Plody sú modré bobule. Celá rastlina je mierne jedovatá.
Využitie:
Brečtan sa využíva vo Veľkej Británii ako pokrývka budov. V horúčavých slúži ako izolácia, pri daždivých dňoch chráni múry pred nasiaknutím. Pri použití dreviny na vertikálne steny musí byť použitá opora aby sa predišlo odtrhnutiu porastu.
Na liečebné účely sa ručne zbierajú listy. Droga si musí zachovať svoju pôvodnú, drsnú farbu a horkú chuť. Obsahuje triesloviny, saponíny, glykozid hederín, organické kyseliny a jód. Účinné látky ovplyvňujú činnosť srdca a priepustnosť krvných ciev, menšie dávky rozširujú cievy (silnejšie dávky ich zužujú) a spomaľujú srdcový tep. Drogu preto možno používať len pod lekárskou kontrolou.
Brečtan je symbolom nesmrteľnosti, priateľstva a vernosti.
Pestovanie:
Dobre sa pestuje v chladnejšom prostredí. Obľubuje tieň. Je veľmi vhodný do rôznych závesov, kvetinových truhlíkov, misiek a pod. Je nenáročný a stálozelený. Zelenolisté druhy brečtanov sú viac odolné na nižšiu teplotu. Vyžadujú tienistejšie prostredie s rovnomernou zálievkou a ílovito-rašelinovým substrátom. Vegetatívne množenie je možné vrcholovými alebo stonkovými odrezkami. Zakorenené odrezky vysádzame do kvetináčov po 3 4 kusoch.
Zdroje:
http://referaty.aktuality.sk/brectan-popinavy-hedera-helix-l/referat-31178
https://cs.wikipedia.org/wiki/B%C5%99e%C4%8D%C5%A5an_pop%C3%ADnav%C3%BD
http://korzar.sme.sk/c/4688177/brectan-oblubuje-tien-a-chlad.html
Pelargónia
Prýštec (Euphorbia)
Pôvod rodu:
Rod Prýštcov záhŕňa mnoho druhov z ktorých je najznámejším prýštec nádherný tzv.: “Vianočná ruža” alebo Euphorbia leuconeura, druh typický pre Madagaskar.
Vzhľad:
Euphorbia je ideálna izbová rastlina s krásnymi rebrovanými,nesukulentnými listami. Aj napriek jej jedovatosti ozdobí každý interiér. Rozmnožuje sa vrcholovými odrezkami, ktoré asi po 8 týždňoch vytvoria korene. Z malých kvietkov sa tvoria čierne semienka.
Využitie:
Prýštec má najmä dekoratívny charakter.
Pestovanie:
Euphorbia leuconeura je jednou z najvhodnejších euphorbií do izby. Vyhovuje jej svetlé miesto, najlepšie na priamom slnku. Ideálne je celoročné teplé miesto, v zime môže teplota klesnúť na 12°C. v žiadnom prípade sa nesmie polievať veľa a počas zimného obdobia sa substrát udržiava suchý. Ak rastlina zhodí listy, polieva sa menej, na jar, keď sa začínajú tvoriť nové listy, polievanie je výdatnejšie. Rastlina sa vysádza do substrátu na kaktusy a od marca do septembra sa pridáva 1x mesačne hnojivo.
Zdroje:
www.kvetyazahrada.sk/clanky/prystec-v-interieri
https://en.wikipedia.org/wiki/Euphorbia_leuconeura
Sansevieria (ľud.: Svokrin jazyk)
Pôvod rodu:
Rod Sanseviera záhŕňa okolo 70 druhov a pôvodom najmä v trópoch západnej Afriky, na Arabskom poloostrove, v Južnej Ázii, Indii, a na Srí Lanke. Sukulentné druhy pochádzajú z arídnych oblastí. Najznámejší druh je sansevierja trojpása (Sansevieria trifasciata)
Vzhľad:
Tento druh sa radí k vytrvalým, nenáročným rastlinám. Jej stonky môžu byť až 2 m vysoké. Zvyčajne podlhovasté, hladké listy vyrastajú z prízemnej ružice a stonka je zakrpatená. Vyznačujú sa charakteristickou, tzv. haďou kresbou zloženú z tmavých pásov umiestnených na svetlejšom podklade. Okraje môžu byť lemované bielym alebo modravým lemom. Korene sú nevetvené, zväzkovité. Tvorí drobné biele kvety usporiadané na stvoloch až 2 metre dlhých, ktoré často v noci opeľujú mory. Počet chromozómov je n = 20 alebo n = 21.
Využitie:
V textilnej výrobe sa pestuje na plantážach pre vlákno, ktoré je veľmi pevné a až 1,5 metra dlhé. Svojou odolnosťou vo vode aj na vzduchu môže konkurovať jute alebo sisalu. Používa sa na rybárske siete, lodné laná a hrubé vodeodolné textílie.
Aj keď sa jedná o jedovatú rastlinu, využivasa taktiež v liečiteľstve. Sansevierie majú v slize antisepticky pôsobiace látky, podobne ako aloe.
Pestovanie:
Sansevieria nie je náročná, vyhovuje jej každé stanovište. Patrí medzi sukulenty, preto znášajú aj veľa svetla a priame slnko. Ale na druhej strane vydrží aj pri minimálnom osvetlení. Obľubuje izbovú teplotu, ktorá nesmie klesnúť pod 10 °C. Nie je náročná na vlhkosť vzduchu.Vyžaduje mierne vlhkú pôdu, neznáša však premokrenie. V lete ju hnojíme každé tri týždne a presádzame ju každý rok. Rozmnožuje sa delením rastlín alebo kúskami listov. Pri presádzaní zvolíme väčší črepník, pretože rýchlorastúce hrubé podzemky môžu menší črepník roztrhnúť. Rozmnožujeme ju delením, bočnými výhonkami alebo listovými odrezkami. Škodce sa na nej objavujú len veľmi zriedkavo.
Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sanseviera
https://en.wikipedia.org/wiki/Sansevieria
Schlumbergera (Schlumbergera)
Pôvod rodu:
Schlumbergera je rod kaktusov pochádzajúcich z tropickej časti Brazílie. Areál ich rozšíerenia je v blízkosti miest Rio de Janeiro, Sao Paolo alebo Minas Gerais. Rastú tu v trsoch na svahoch prímorských brál, kde majú dostatok zrážok vďaka vlhkosti vanúcej od mora. Najznámejším zástupcom tohto rodu je tzv.: “Vianočný kaktus”.
Vzhľad:
Tvorí kry, obyčajne previsnuté, z mnohých kratších, na seba naväzujúcich článkov. Články sú lostovo sploštené alebo sukulentného typu. Bazálne články hrubnú a drevnatia. Kvety sú stranovo súmerné. Tyčinky a blizna tvoria stĺpik vyčnievajúci z kvetu. Sú opeľované kolibríkmi, ktoré prenášajú pel na koreni zobáka a na jemných pierkach. Plody sú bobule a mávajú hranatý tvar. Semena sú oválne, hnedo alebo čierno sfarbené o veľkosti do 1 mm. Plody sú potravou vtákov, ktorí potom šíria semená.
Využitie:
Využitie je najmä dekoratívneho charakteru.
Pestovanie:
Schlumbergera vyžaduje polozatiahnuté miesto bez vystavovania priamemu svetlu. V opačnom prípade by sa totiž zvýšila pravdepodobnosť nevykvitnutých púčikov. Neznáša sa s prievanom a teplotami nad 25°C. Optimálna teplota sa pohybuje medzi 12 až 22°C, pričom Schlumbergeru sa odporúča umiestniť do chladnejšej miestnosti s požadovanou intenzitou svetla. Voda je životodárna, ale pre Schlumbergeru môže byť ohrozujúca, pokiaľ ju nezavlažujete mäkkou vodou bez obsahu vápnika. Polievať ju stačí cca. raz za 10 dní.
Zdroje:
http://www.veselebyvanie.sk/vianocny-kaktus/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Schlumbergera