• NOVINKY

   • Sme ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM
    • Sme ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM

    • 18. 6. 2020
    •     Nie, to nie je samochvála. To totiž vôbec netvrdíme my. To je názov ocenenia, ktorým Detský fond Spojených národov (UNICEF) odmenil aktivity nás „starogymplákov“ v oblasti dobrovoľníckej pomoci deťom z krajín, v ktorých slovo DETSTVO vôbec nie je synonymom radosti, šťastia, bezstarostnosti...    

          Na začiatku našej cesty za týmto hrdým titulom bola ponuka UNICEF-u zapojiť sa do celosvetovej akcie, ktorej hlavnou úlohou je urobiť niečo na báze dobrovoľníctva pre deti. Nie pre vlastné, nie tie v našej škole, ale pre neznáme deťúrence z rozvojových krajín. Z krajín, kde pitná voda, zdravie či možnosť ísť do školy je viac ako najnovší smartfón, značkové oblečenie alebo exotická dovolenka.

          Začínal sa školský rok 2019/2020, keď sa to celé vďaka iniciatíve niekoľkých pedagógov v našej škole rozbehlo. Najskôr bola nástenka so základnými informáciami o akcii, potom debaty so žiakmi, vysvetľovanie podstaty dobrovoľníckej pomoci.

          Prvým „hmatateľným“ úspechom bola predvianočná akcia triedy kvinty. Jej žiaci napiekli koláčiky, ktoré potom za symbolické sumy ponúkali celej škole. Vyzbierala sa trojciferná suma a peniažky potom putovali na fond UNICEF-u.

          Najlepšia pomoc deťom je vzdelanie – to bolo motto ďalšej akcie krátko po polročných prázdninách. Tí istí kvintáni boli v Základnej škole na Dostojevského ulici v Poprade vysvetľovať prváčikom, že ešte horšie, ako chodiť do školy, je nemôcť sa vzdelávať. Na príbehu etiópskeho dievčatka Aishe, dennodenne bojujúceho o holé prežitie, im priblížili osudy ich rovesníkov z krajín, v ktorých deti riešia úplne iné problémy ako ony. 

          Naše ďalšie dobrovoľnícke akcie zastavila koronakaranténa. Chystali sme sa ešte zapojiť do zbierky Modrý gombík na pomoc deťom, ktoré hladujú a trpia podvýživou. Určite by nasledovali aj ďalšie. Na webovom sídle starého gympla sme uverejňovali články (aj v angličtine) podporujúce snahy UNICEF-u, ktorý si aj počas tejto celosvetovej pandémie hľadal cestu k ľuďom, pretože si uvedomoval, že najviac budú trpieť tí najbezbrannejší – deti.

          Webová stránka našej školy sa postupne stáva aj tribúnou názorov žiakov. Počas vyše sto dní trvajúceho dištančného vyučovania mali študenti možnosť vyjadriť svoje názory na tento systém vzdelávania, na zrušené maturitné skúšky, resp. zmenu ich hodnotenia, na návrat do lavíc na posledný týždeň školského roka... Ich postrehy sú dôkazom, že ich náš starý gympel naozaj učí myslieť.

          Toto všetko si UNICEF nemohol nevšimnúť a hrdý honor ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM, ktorým naše aktivity ocenil, je tou nádhernou nemateriálnou odmenou práce vedenia, pedagogických i nepedagogických zamestnancov. Sme na to všetci hrdí!

    • Riaditeľ školy informuje

    • 18. 6. 2020
    • Milí žiaci!

     Blíži sa deň, v ktorom by sme sa mali všetci fyzicky stretnúť v budove školy. Platí, čo som Vám napísal v predchádzajúcej správe – tešíme sa na Vás.

     Viem, že všetky ostatné školy v Poprade a okolí idú inou cestou a zvolili rôzne reduktívne modely stretnutí sa so žiakmi. Ale Vy ste žiaci školy, ktorá nekopíruje trendy, naopak, za každých okolností ide cestou náročnosti, racionality a „win to win“ filozofie. Pripomínam ústredné motto našej cesty – Sme škola, ktorá vás naučí myslieť. A myslieť znamená i uvážene prevziať na seba zodpovednosť za príbeh svojho života i istú mieru rizika, ktorá v živote existuje vždy.

     Preto chceme, aby ste prišli. Aby ste povedali učiteľom, ako ste vnímali dištančné vyučovanie, ako ste sa cítili, čo Vás posunulo dopredu, čo považujete za zbytočné.... Od učiteľov chceme, aby Vám na partnerskej báze vysvetlili, čo bolo a je pre nich dôležité, aká bola spolupráca z ich pohľadu a možno i to, ako si predstavujú spoluprácu v budúcom roku.

     V prvom príhovore k Vám som napísal známy fakt, že kríza je vždy katarziou, z ktorej silní vychádzajú silnejší a slabí odpadnú. My všetci spoločne sme dokázali, že sme reálne najsilnejší, že vďaka schopnostiam žiakov, učiteľov, zamestnancov i vedenia školy sme dokázali aplikovať model vzdelávania, ktorý nemá v širokom okolí pendanta. (Samozrejme, vieme o slabinách i nedostatkoch – ale ich vyriešenie školu ešte viac posilní.)

     Je čas užiť si spoločne záver školského roka, posilniť vzťahy vzájomného rešpektu a úcty a prirodzene sa potešiť zo života, naštartovať resocializáciu a normálny život.

     Príďte, zaslúžime si to všetci!

     PaedDr. Vladimír Lajčák, PhD.
     riaditeľ školy

     P.S. Ministerstvo školstva pripravilo tlačivo (Vyhlásenie), ktoré je nevyhnutné vyplniť a priniesť so sebou do školy. Tlačivo si môžete stiahnuť TU. Nemôžeme za to.

    • Po štrnástich týždňoch sa opäť uvidíme – 3.

    • 18. 6. 2020
    • Dnes prinášame už tretiu časť postojov žiakov I. C triedy k možnosti v pondelok 22. júna sa po neuveriteľných stojeden dňoch opäť prísť posadiť do lavíc v našom „starom gympli“. Stále čakáme na názory aj z iných tried. Je totiž dosť možné, že si niečo myslia aj žiaci prvých štyroch ročníkov osemročného štúdia, druháci, tretiaci... Pridajte sa do debaty o tom, čo vám dala a čo vzala dištančná forma vyučovania, o tom, či a prečo sa (ne)chystáte využiť šancu opäť sa naživo stretnúť so spolužiakmi, s učiteľmi... Pošlite párriadkové vyjadrenie na vetasg@stary-gympel.sk, radi ho uverejníme. Dôležité upozornenie: uverejňujeme LEN (!!!) podpísané príspevky. 
    • Po štrnástich týždňoch sa opäť uvidíme – 2.

    • 17. 6. 2020
    • Včera sme vám priniesli prvú várku reakcií žiakov I. C triedy na oznámenie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, že v pondelok 22. júna sa opäť môžeme všetci stretnúť v našom starom gympli. Dnes prinášame ďalšie kamienky do veľkej mozaiky názorov. Ak sa chcete do debaty o konci koronakarantény zapojiť aj ďalší, všetci máte možnosť poslať svoje postrehy na vetasg@stary-gympel.sk. Radi ich uverejníme. Stačí málo – premôcť pohodlnosť a lenivosť. A netvrďte, že to neviete napísať tak dobre.

     Dôležité upozornenie: uverejňujeme LEN (!!!) podpísané príspevky. No a teraz čítajte a (ne)súhlaste:

    • Po štrnástich týždňoch sa opäť uvidíme – 1.

    • 15. 6. 2020
    • Veru tak, vyše štrnásť týždňov sme sa v škole nestretli. Konečne nám to dovolia. V pondelok 22. júna sa náš „starý gympel“ opäť rozoznie študentskou vravou. Aké to bude? Aké sú naše očakávania? Čo nám dištančné vyučovanie dalo a čo vzalo? Aj o tomto premýšľali žiaci I. C triedy. No a dali tomu „literárnu podobu“. A vy si teraz v niekoľkých pokračovaniach budete môcť ich názory prečítať a porovnať so svojimi vlastnými. Tak teda čítajte a (ne)súhlaste!

    • Riaditeľ školy informuje - deň 84

    • 9. 6. 2020
    • Milí žiaci.

     Konečne sme sa dočkali správy o tom, že dostaneme možnosť stretnúť sa v tomto školskom roku v škole. Je samozrejmé, že ju hodláme využiť v plnej miere.

     Aká bude náplň našich spoločných školských dní rozhodneme, keď budeme vedieť všetky podrobnosti a pravidlá rozhodnutia krízového štábu. V každom prípade nerátame s formálnym vyučovaním, či skúšaním a uzatváraním známok. Program v triedach by mal byť skôr diagnostikou stavu úrovne vedomostí formou otvoreného dialógu o odborných témach a tiež debata o skúsenostiach s dištančnou formou vyučovania. Okrem toho sa budeme snažiť stihnúť všetky príjemné veci, ktoré sa s obdobím konca školského roka spájajú. Tu sa budeme spoliehať na Vašu invenciu, aktivitu i organizačné schopnosti, ktorými naši žiaci vždy vynikali.

     Za celý pedagogický zbor i ostatných zamestnancov školy môžem povedať: „Tešíme sa na Vás, chýbali ste nám“!

     V Poprade 9. 6. 2020
                                                                                                          
     PaedDr. Vladimír Lajčák, PhD.
     riaditeľ školy

    • Ondrej Kubáň strieborný aj medzi „veľkými“

    • 9. 6. 2020
    • Hoci je Ondrej Kubáň ešte len kvartán, trúfol si svoje vedomosti z chémie porovnať aj s o dva roky staršími gymnazistami. V krajskom kole chemickej olympiády C-kategórie, ktoré sa pre koronakaranténu výnimočne konalo dištančnou formou, obsadil v silnej konkurencii skúsenejších súperov skvelé druhé miesto! Zdá sa, že nám na starom gympli vyrastá ďalší nositeľ štafety úspechov v predmetových olympiádach. V krajskej konkurencii sa nestratil ani Peter Pomietlo (kvinta), ktorý bol úspešným riešiteľom a v konečnej výsledkovej listine mu patrilo slušné 8. miesto. Obom našim chemickým odborníkom blahoželáme a ďakujeme za výbornú reprezentáciu školy.

    • Ondrej Kubáň zažiaril na chemickej olympiáde

    • 5. 6. 2020
    • Kvartán Ondrej Kubáň suverénnym spôsobom zvíťazil v okresnom kole chemickej olympiády v D-kategórii, keď v súťaži realizovanej dištančnou formou bol stopercentne úspešný! Na krajskom kole získal z 80 možných 79 bodov a skončil druhý. Blahoželáme a ďakujeme za výbornú reprezentáciu „starého gympla“. 

  • Kontakty

   • Gymnázium, Kukučínova 4239/1, Poprad
   • skola@stary-gympel.sk
   • taylorova@stary-gympel.sk
   • +421/52/4264421 informátor +421/52/4264427 sekretárka riaditeľa školy +421/52/4264422 riaditeľ školy
   • Kukučínova 4239/1, 058 39 Poprad
   • IČO: 00161098
   • DIČ: 2020656935
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje
 • Staňte sa naším fanúšikom