NOVINKY
Je Valentína! Majme sa navzájom radi... aj dnes
- 14. 2. 2020
Čo iné môže byť témou našej pravidelnej rubriky UDALOSŤ MESIACA, ak nie tento nádherný sviatok. Láska hýbe svetom. Láska ho posúva dopredu. Láska ho robí krajším. Tak sa poďte začítať do odpovedí na otázky, ktoré sme vám kládli na chodbách nášho starého gympla.
Ako vnímaš 14. február, čiže sviatok svätého Valentína?
„Tento sviatok vnímam ako každý jeden obyčajný deň. Myslím si, že ľudia by sa mali ľúbiť a mať radi celý rok. Aj keď viem, že to znie gýčovo, no nemusíme sa tváriť, že sa jeden deň v roku ľúbime a na druhý po sebe hádžeme veci. A práve nad tým by sme sa mali zamyslieť.“
„Nevnímam to nejako špeciálne, možno aj preto, že nikoho nemám. Keby som však niekoho mal, určite by som sa nejako činil, ale nie zase aby som to preháňal.“
„Ako deň, ktorý si idem užiť s mojimi blízkymi.“
Vieš vôbec, ako tento sviatok vznikol, resp. aký bol pôvodný význam?
„Tuším, že svätý Valentín nelegálne sobášil páry.“
„Za čias Klaudia II., ktorý vydal zákaz sobášiť sa, práve svätý Valentín oddával páry. No nakoniec ho za to aj popravili.“
„Nie, neviem vôbec, ako tento sviatok vznikol.“
Keď sa povie slovo Valentín, čo si predstavíš?
„Čokoládu spolu so zmrzlinou v zľave.“
„Červené srdce.“
„Komercia, v ktorej je všetko ružové.“
Vaše názory pozbierala Ráchel Svistáková (II. C)
Udalosť mesiaca - Polrok dopadol veľmi dobre, na konci to môže byť výborne
- 14. 2. 2020
- Polrok – polovička roka, obdobie šiestich mesiacov; najmä v škole polovička školského roka. Takto vysvetľuje slovo POLROK Slovník slovenského jazyka. My to ešte spresníme – školský polrok je „iba“ päť mesiacov. Jedným dychom ale treba povedať, že je to pre každého študenta päť mesiacov práce, po ktorých prichádza jeho „výplata“, teda vysvedčenie. Každému ukáže, ako sa snažil, ako pracoval, ako pochopil to, čo sa mu učitelia snažili vysvetliť. Polrok v školskom prostredí však nie je len o výpise známok, ale aj mnoho ďalších informácií o nás žiakoch.
Aj my sme volili
- 12. 2. 2020
Celé Slovensko už dlhý čas žije parlamentnými voľbami. Tie sa uskutočnia až posledný februárový (a náš prvý jarno-prázdninový) deň, ale v našom starom gympli sme si to vyskúšali s predstihom. Pred pár dňami sa naša školská knižnica zmenila na volebnú miestnosť. Študentská rada, ktorá bola hlavným organizátorom týchto simulovaných volieb, znížila vekovú hranicu na 15 rokov. Inak platilo všetko ako v naozajstných voľbách.